reklama

Slivovice vás při cestování neochrání, říká expert

V létě všichni hodně cestujeme. S milióny turistů se po světě přenáší i miliony virů, bakterií a parazitů. Na prázdninová nebezpečí jste se ptali renomovaného odborníka, doktora Rutsche!

Foto: Isifa/Thinkstock

V létě všichni hodně cestujeme. S milióny turistů se po světě přenáší i miliony virů, bakterií a parazitů. Na prázdninová nebezpečí jste se ptali renomovaného odborníka, doktora Rutsche!

Před letošní dovolenou by lidé měli zvážit očkování,  i když nemíří do exotických zemí a hodlají cestovat "pouze" po Evropě. Často nevědí, že podobné či stejně nebezpečné choroby mohou chytit i v blízkých zemích. I v těchto destinacích, které mylně považujeme za bezpečné, totiž podle doktora Rutsche reálně hrozí vzteklina, klíšťová encefalitida a především žloutenka, která může člověka poznamenat na celý život.

A na co si dát zvlášť pozor? "V Indii jsem pracoval skoro dva roky. Měl jsem na tamní podmínky vysoký standart ubytování a stravování, rovněž jsem za tu dobu měl průjem jenom jedenkrát a to po večeři v luxusním pětihvězdičkovém hotelu," uvedl například MUDr. Rutsch v naše on-line rozhovoru. Přečtěte si, jak odpovídal na vaše další otázky!

Expert cestovní medicíny

MUDr. Jan Rutsch je vedoucím lékařem  Centra cestovní medicíny, ve kterém působí od roku 1997. Má za sebou bohatou praxi, vč. řady zahraničních zkušeností. Pracoval např. v hygienické službě, záchranné službě, v Ústavu tropické medicíny ILF Praha či na ambulanci pro pracovníky v zahraničí na Klinice geografické medicíny FNKV. Opakovaně a dlouhodobě pracovně pobýval v Peru, Egyptě, Indii a Súdánu. Absolvoval také krátkodobé zahraniční pobyty a expedice v mnoha zemích světa. Je absolventem III. lékařské fakulty UK v Praze a má specializační atestace z vnitřního lékařství a lékařské parazitologie.

    

--------------------------------------------------------------------------------

Dovolená - jaké očkování je ještě třeba?

 

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama