reklama

Skryté příčiny, které mohou za vaši únavu. Trpíte jimi také?

Celý den se vám zavírají víčka a jste stále neskutečně unavení? Na vině mohou být právě tyto příčiny.

Foto: iStock

Každý večer prospíte osm hodin, ale stejně se budíte rozlámaná a po celý den se vás to drží? Možná na vině není kvalita a nedostatek spánku, ale něco úplně jiného.

Alergie

Nejen podrážděné oči a neustále plný nos vás může u alergií potrápit. Symptomem může být i pocit únavy a podrážděnost. Navíc pokud berete na alergii léky, tak se tyto symptomy únavy mohou ještě zhoršit. Pokud máte podezření, že záškodníkem jsou právě vaše léky, poraďte se s lékařem o vhodné alternativě.

Nepořádek v bytě

To, jaké je naše okolí, ovlivňuje naši hlavu. Proto pokud máte nepořádek okolo sebe, budete ho mít zaručeně i v hlavě. A to vaší energii moc nepřidá, právě naopak. Zkuste si proto místo mátového čaje raději uklidit psací stůl.

Nedostatek tekutin

Pokud vypijete méně než osm sklenic vody denně, pak se tomu, že jste unavení, nemůžete divit. Pro lidské tělo je voda tou nejdůležitější složkou. Studie zjistily, že i lehká dehydratace může signifikantně ovlivnit vaši náladu a rozpoložení.

Moc teplo

Když je venku zima, tak je lákavé pořádně doma zatopit. Pro vaši tělo ale bude o mnoho lepší, když budete mít v bytě po celý rok okolo 20 stupňů nebo ideálně ještě méně. Rozhodně tak nehrozí, že byste se okolo třetí ráno probudily a nemohly usnout v horkých peřinách.

Snížená funkce štítné žlázy

Ta může nastat po zánětu štítné žlázy nebo při dlouhodobém nedostatku jódu. Jako potíže se nejčastěji uvádějí právě únava, zimomřivost, bolesti svalů a sklon k depresím. Může vést až k srdečním poruchám nebo přerušení menstruačního cyklu. Pokud máte podezření na tento problém, nechte se vyšetřit, zvláště pokud máte někoho v rodině, kdo sníženou funkcí štítné žlázy trpí.

Jdete do postele naštvaná

To, v jakém rozpoložení do postele uléháváme, má na náš spánek obrovský vliv. Proto když se pohádáte s partnerem, trvejte na tom, abyste problém vyřešili, dříve než půjdete spát.

Nedostatek železa

Příznaků, kterými se projevuje nedostatek železa, je opravdu požehnaně. Mezi ně například patří: častý pocit únavy, opakující se infekce, bolesti hlavy, poruchy soustředění, kožní problémy jako suchá kůže a záněty, vypadávání vlasů, lámavost nehtů a další. Pokud máte podezření na nedostatek železa, vyhledejte lékaře a nechte si udělat krevní testy. A snažte se zařadit potraviny, které železo obsahují. Z živočišných zdrojů, ze kterých se železo lépe vstřebává, to jsou játra, hovězí a vepřové maso a z rostlinných zase pšeničné klíčky, ovesné vločky, sezamové a slunečnicové semínko nebo mořská řasa.

Je to počasím

V zimě je méně slunečního svitu, většinou jdeme do práce a vracíme se z ní až za tmy. Někdo je na tento přechod citlivější a může to u něj způsobit až lehkou depresi. Zkuste alespoň na pár minut každý den zastihnout pár slunečních paprsků, díky kterým načerpáte potřebný vitamin D. I když chápeme, že zima svádí k tomu být zachumlaní od peřinou a jen si číst, nezapomeňte se v tomto období i hýbat. Rozproudíte tak krev a vyplavíte endorfiny = hormony štěstí.

reklama
Doporučené recepty
    reklama