reklama

Skleničku vína místo večeře. Je to i váš případ?

Alkohol, drogy i jídlo působí na mozek stejným způsobem. Podle nového zjištění vědců z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis se prokázalo, že alkohol i nezdravé jídlo stimulují stejné oblasti mozku, a tento problém týká především žen.

Foto: Isifa/Thinkstock

Alkohol, drogy i jídlo působí na mozek stejným způsobem. Stát se závislým je tak nesnesitelně lehké, zvlášť pokud se jedná o ženy. Ty mají totiž k závislostem větší tendenci.  

Podle nového zjištění vědců z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis se prokázalo, že alkohol i nezdravé jídlo stimulují stejné oblasti mozku. Výsledkem je skutečnost, že ty ženy, které mají sklony k alkoholismu, mohou pití nahradit častým jídlem a začít přibírat. Je otázka, co je společensky únosnější, a co představuje větší riziko pro zdraví.

Panák místo večeře

Závislost na jídle sdílí stejnou oblast v mozku spolu se závislostí na alkoholu a jiných drogách. Často proto vyvstane dilema: budu radši přibírat, nebo popíjet? Jinými slovy - budu tlustá, nebo opilá?

V poslední době se stále zvyšuje počet žen, které volí druhou možnost. Aby vydržely nejíst, dají si skleničku. Místo oběda i místo večeře, a to pak většinou nezůstane u jedné skleničky. Daň za štíhlou linii brzy zaplatí v podobě rostoucí závislosti na alkoholu i se všemi riziky, které z ní vyplývají. Zdravotními a psychickými.

Druhou stranou téže mince je situace, kdy se ženy záměrně postí celý den, aby si na večírku mohly dopřát větší množství alkoholického pití. Někdy se jedná dokonce o odpírání potravy v průběhu celých týdnů, přerušovaných jen víkendovou pařbou. Hladovějí proto, že tím chtějí "vyrovnat" vysoký počet kalorií, které alkohol obsahuje, a tak se "zachránit" před zbytečným tloustnutím.

Co je horší?

Problém, zvaný alkorexie nebo také drunkorexie, se týká všech věkových kategorií, ale nejčastější je mezi mladými. Podle statistik z USA až  30 % dívek ve věku 18-24 let vynechávají jídlo, aby mohlo pít víc alkoholu.

Alkohol se přitom v zažívacím traktu vstřebává mnohem rychleji. Do jater se může dostat za méně než 15 minut. Jeho účinek je tak silnější a tím i nebezpečnější. Navíc dávka bývá vyšší, protože po vynechání jídla si tyto ženy dopřávají alkohol zcela bez výčitek.

Lidé se sklony k závislostem mají vysoké riziko, že buď budou pít, nebo se budou přejídat. Přitom však je prokázáno, že návyk vyvolává především nezdravé jídlo. Potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru vyvolávají v mozku podobné změny jako opiáty.

Funguje jako opium

"V současnosti konzumujeme víc kalorií než před dvaceti třiceti lety. Víc jich ale hlavně získáváme z určité kombinace cukrů, tuků a solí, která působí na část mozku nazvanou centrum pro odměnu," prohlásil doktor Richard Grucza, který je autorem studie zveřejněné v odborném časopise Archives of General Psychiatry. 

Výzkum svědčí o tom, že dieta s vysokým obsahem tuků mění biochemii mozku s podobným účinkem, jaký mají silné opiáty. Tým ze St. Louis srovnával vývoj závislostí a obezity v celoamerickém výzkumu v letech 1991 a 1992 a o deset let později. Studie se zúčastnilo 80 tisíc lidí.

Ukázalo se, že ženy, které mají v rodinné anamnéze alkoholismus, jsou o 49 % častěji obézní než ostatní. U mužů je toto číslo o něco nižší.

reklama
Doporučené recepty
    reklama