reklama

Sexuální anorexie: Častější, než myslíte

Anorexii známe jako poruchu, při níž si lidé odpírají jídlo. Ale co je to sexuální anorexie?

Foto: Profimedia.cz

Anorexii známe jako poruchu, při níž si lidé odpírají jídlo. Ale co je to sexuální anorexie? Zatímco ta první se jmenuje "mentální", u té druhé se jedná spíš o fyzickou stránku. Psychické příčiny však mají obě.

Žijete vedle sebe jako dva cizinci. Nespíte spolu, nesvěřujete se jeden druhému, nepovídáte si. A už vůbec jeden druhého nepohladíte.

Tento drobný detail je totiž možná tím nejpřesvědčivějším příznakem. Jde totiž o poruchu schopnosti sdílet intimní prožitky s blízkým člověkem.

Zničené životy

S touto definicí už je jasnější, proč nedávno význačný britský psycholog varoval před epidemií této poruchy, která dnes ničí tisíce vztahů i životy milionů lidí.  

Termín "sexuální anorexie" se poprvé objevil v roce 1997 v knize doktora Patricka Carnese s názvem Sexuální Anorexie: Jak překonat sexuální sebenenávist.

Když se muví o anorexii, většině lidí se vybaví dívky či mladé ženy, které hladoví často až  smrti. O této anorexii se píše, mluví a lidé o ní vědí - a často ji zažili i v rodinách, kde původní chvályhodná vůle zhubnout či nepřibrat končila nebezpečnou snahou vyhladovět.

Zaměňte jídlo za sex

O té druhé se toho ví méně, a lidé často nechápou, oč jde. Stačí ale zaměnit jídlo za sex, a pochopíte. „Obyčení" anorektici si nedopírají jídlo proto, že by ho neměli rádi nebo jim nechutnalo. Odpírají si ho proto, že jejich chápání vlastní osobnosti a obrazu vastního těla je natolik narušené, že se cítí dobře jedině tehdy, když dělají vše pro to, aby zhubli.

Obykle proto zároveň trpí i bulimií - tedy zachvatovitým přejídáním, které se střídá se zvracením. Jejich sebehodnocení je tak překroucené, že přijímání potravy považují za porušení disciplíny v jejich boji proti tloušťce.

Neznají intimitu

Také sexuální anorektici - většinou opět anorektičky - se občas věnují sexu, a v některých obdobách života se dokonce může zdát, že jsou závislí na sexu. Střídají parnery, sledují porno i erotické chaty, ale skutečný sex s jeho intimitou a sdílením prakticky neznají. Odpírají jej sobě i případnému partnerovi kvůli tomu, aby si udrželi kontrolu nad situací.

V podstatě přijímají sex jedině bez emočního a duševního sblížení. Podle doktora Carnese tedy nejde o lidi, kterým sex nic neříká, nemají ho rádi a nestojí o něj. Lidé, kteří touto poruchou trpí, ztratili chuť a schopnost sdílet s druhým své city a prožívání.

Sexuální anorexie není o sexu, jde o poruchu schopnosti účasti, sdílení a intimity. Tito lidé mají takový strach či přímo fobii z intimity, že se vyhýbají sexuálnímu, citovému a duševnímu spojení s partnerem.

Černobílý svět

Výzkumy prokázaly, že mentální anorexií nejčastěji trpí vysoce ambiciózní dívky, zaměřené na výkon. Věci jsou buď jedině správné, nebo naopak úplně špatné.   

Anorektici obou druhů obykle vidí svět pouze černobíle. Dávají si nedostupné cíle a pak se jich snaží dosáhnout, jinak si připadají jako bezcennné odpadky, které totálně selhaly. A každé selhání znovu podporuje negativní obraz vlastního já, což jen dál prohlubuje odmítání vlastní osobnosti.

Také sexuální anorektici bývají perfekcionisté, kteří se pohybují v začarovaném kruhu vysokých nároků, selhání a odmítání.

Intimní anorexií také trpí často lidé, již zažili sexuální zneužívání. Tato zkušenost způsobuje strach z emocionálního a fyzického spojení s ostatními. Takoví lidé hledají bezpečí v odstupu a kontrole.

Z toho nikdo neumře...

Doktor Cranes ve své knize rovněž upozorňuje, že sexuální anorexie bývá často spojena s kompulzivním (nutkavým) jednáním a chováním,  jako je třeba  úporné uklízení, přejídání, alkoholismus  a jiné závislosti.

Klíčem k jejím překonání je podle uvedené knihy doktora Carnese naučit se vyjádřit skutečnou vlastní osobnost,  a své citové, duševní i fyzické pocity k sobě i ke druhému.

Jednu výhodu sexuání anorexie má: na rozdíl od mentální, kdy odpírání jídla končí smrtí, na nedostatek sexu se neumírá…

reklama
Doporučené recepty
    reklama