reklama

Sex po porodu nesmí bolet, tvrdí MUDr. Tomášek

Narození miminka patří k nejkrásnějším okamžikům v životě, na které se dlouho nezapomíná. Někdy bohužel v negativním smyslu. když se poškození porodních cest a genitálií dlouho nechtějí hojit a často samovolně nevymizí vůbec. Pokud máte podobné trápení, poraďte se s odborníkem MUDr. Tomáškem.

Máma s miminem
Máma s miminem | Foto: Profimedia.cz

Narození miminka patří k nejkrásnějším okamžikům v životě, na které se dlouho nezapomíná. Někdy bohužel v negativním smyslu. když se poškození porodních cest a genitálií dlouho nechtějí hojit a často samovolně nevymizí vůbec.  Radily jste se s odborníkem MUDr. Tomáškem. 

Těhotenství dává ženskému tělu pořádně zabrat. Největší nápor však přichází s porodem, který může ženě způsobit dlouhodobé nepříjemné problémy.

Trpíte po porodu intimními problémy?

Někdy se k těmto traumatům přidají i následky po chirurgickém zásahu. Problém může snadno vyřešit zákrok plastického chirurga. Například čtenářka Marie se například ptala, zda je normální, když ji rok a půl po porodu jizva po nástřihu hráze často svědí nebo pálí.

"Normální to, bohužel, bývá, ale správné to není. Já sice operuji poporodní traumata až rok po porodu nejdříve, nicméně na vyšetření si přijďte, lze to zatím konservativně řešit," odpověděl doktor Tomášek

Doporučujeme: Které ženy bude porod bolet?

Maminky mívají po porodu trhliny nebo nevzhlednou jizvu, volnější poševní vchod či dlouhotrvající bolesti hráze například po nástřihu.  Časté dotazy směřovaly k tématu inkontinence.

Náš tip: Neuvěřitelné video: Porod do vody v přímém přenosu!

 Doktor Tomášek upozornil, že podobná poporodní trauma se operativně řeší až jeden rok po porodu nejdříve, když jsou jizvy vyzrálé. Ale důležité je problém začít řešit.  Bolest je totiž úplně zbytečná, protože se dá snadno řešit. A navíc může způsobit další problémy.

Ženy, které pak mají při styku bolesti nebo mají naopak pocit příliš volné pochvy, ztrácejí požitek ze sexu.  To pak dříve nebo později může vést k rozpadu partnerského vztahu.

Na další otázky a odpovědi MUDr. Tomáška se podívejte do on-line rozhovoru dole pod článkem.

Náš odborník

MUDr. David Tomášek

Plastický chirurg z Centra estetické plastické chirurgie DaTOM, známý odborník na perineální problematiku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Epidurál a další: Pomáhají, nebo ubližují při porodu?

Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit

Bolí vás záda? Zkuste nejlepší cviky podle videa

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama