reklama

Sex je pro viry branou do těla. Může vám zničit i játra

Když se řekne pohlavní nemoc, obvykle si vybavíme spíše HIV, kapavku či syfilis. Ale že by sem patřila i žloutenka? Bohužel ano.

Foto: Thinkstock

Jenže viry hepatitid se mohou šířit právě touto cestou. Mýt si ruce, opláchnout ovoce a zeleninu další hygienické zásady nám nemusí být nic platné. Neviditelní ničitelé se k játrům dostanou i jinak.

Jako virovou hepatitidu nebo infekční žloutenku označujeme virové záněty jaterní tkáně. Ty mohou v nejtěžších případech vést až k jaternímu selhání, cirhóze a zvýšenému riziku vzniku rakoviny jater.

Viníkem jsou nejen špinavé ruce

Virus hepatitidy A se nejčastěji přenáší fekálně-orální cestou. Viry jsou vylučovány stolicí a do organismu mohou vstoupit trávicím traktem. Nicméně přenos je uskutečnitelný také sexuálními aktivitami.

Opatření, která mají zabránit přenosu pohlavních chorob (jako například použití kondomu) nejsou v tomto případě účinná. Nejjistější prevencí mezi rizikovými skupinami je očkování. Doporučuje se především mužům majícím sex s muži.

Heterosexuální sexuálně aktivní jedinci nejsou považováni za rizikovou skupinu, pokud nemají styk s prokazatelně nakaženými lidmi, uživateli drog nebo netrpí nějakou chronickou jaterní chorobou.

Ochrana samozřejmostí až od roku 2001

Mezi dospělými se hepatitida B objevuje především u neočkovaných lidí v rizikových skupinách. Často střídají partnery nebo mají sex s jedinci trpícími chronickou infekcí virem hepatitidy B. Celosvětově je ovšem tímto virem nakažena až třetina lidí! Pozor by si tedy měli dát cestovatelé směřující do rizikových oblastí Asie a Afriky.

Nejběžnější formou přenosu je právě pohlavní styk. Tímto virem je nakaženo deset až 40 procent lidí, kteří vyhledají léčbu na klinikách pro pohlavní nemoci. V ČR je od roku 2001 zavedeno plošné očkování proti této nemoci, předchozí ročníky však ještě očkovány být nemusí.

Kdo by měl o vakcíně proti hepatitidě B doopravdy vážně uvažovat?

  • Sexuálně aktivní lidé, kteří nejsou v dlouhodobém monogamním vztahu (tj. měli za předchozích 6 měsíců více než jednoho partnera).
  • Ti, kteří vyhledají léčbu kvůli jiné pohlavně přenosné nemoci.
  • Sexuální partneři osob infikovaných virem hepatitidy B.

Průvodce tvrdších praktik

Ačkoliv přenos pohlavním stykem není u hepatitidy C tak běžný, není ani vyloučený. Riziko je zřejmě vyšší u lidí, kteří jsou současně nakaženi HIV nebo jinou pohlavně přenosnou nemocí, často střídají sexuální partnery nebo si libují v drsných sexuálních praktikách s rizikem krvavého zranění, jako je třeba anální sex.

Případové studie prokázaly souvislost mezi infikací hepatitidou C a předchozím stykem s člověkem s touto nemocí nebo s více partnery. Nashromážděná data také prokazují, že asi pětina lidí s akutním případem hepatitidy C se nakazila i bez přítomnosti jakýchkoliv jiných rizikových faktorů kromě pohlavního styku s nakaženým.

Proti hepatitidě C bohužel není dostupná vakcína, takže nejspolehlivější prevencí je zamezit rizikovému chování, především nesdílet jehly nebo jakékoliv další náčiní používané při injekční aplikaci drog.

Zdroj: www.cdc.gov

více na uLékaře

reklama
Doporučené recepty
    reklama