reklama

Nástrahy hotelových pokojů: Na co si dát o dovolené pozor

Zkušení cestovatelé radí: Luxus v hotelu bývá často jen na oko. Podívejte se pod pokličku!

Foto: Thinkstock

Nový výzkum amerických lékařů připodobňuje hotelové pokoje jen s trochou nadsázky k líhni choroboplodných zárodků a nemilých tvorů.

Světla svítí, klimatizace funguje, všude je čisto a uklizeno, na posteli na vás dokonce čeká labuť, s péčí poskládaná z ručníků. Všechno vypadá báječně, ale přesto hotelový pokoj může skrývat nebezpečí, která nejsou vždy patrná.

Nebezpečí číhá v posteli

Zrovna v posteli se můžete setkat s bakteriemi všeho druhu. Povlečení sice bývá čisté a vyprané, ale pozor si dejte na přehozy. Počítejte s tím, že tuto část lůžkovin personál příliš často nevyměňuje. Některé přehozy podle toho i vypadají, jiné jen "klamou tělem".

Tento doplněk proto raději složte a uložte do bezpečné vzdálenosti od svých osobních věcí. Totéž platí i pro deky, které bývají uložené ve skříních pro případ zhoršení počasí. Snažte se je vůbec nevyndavat. Je možné, že prané nebyly dokonce už několik let.

Pátrejte i po známkách přítomnosti štěnic. Malý parazit se nejčastěji zdržuje právě v postelích či sedacích soupravách. Jedná se o menší plochý hmyz tmavě hnědé barvy, který nemáte šanci odchytit.

Štěnice jsou prý všude

Známkou jejich přítomnosti jsou tmavě hnědé tečky nebo skvrny zespodu na prostěradle, matraci, konstrukci postele, ale i na stěnách. Podle zkušených cestovatelů jsou úplně v každém hotelu. Včetně těch nejlepších - jen třeba naštěstí v jiné části, než jste se ubytovali vy. Tento hmyz, parazitující výhradně na lidské krvi, se ale rozhodně neobjevuje jen tam, kde je špína.  

Za současným masovým výskytem i u nás v Česku může podle znalců z hygienických stanic a deratizačních firem právě masová turistika. "Stačí jedna jediná na to, aby vám doma založila novou populaci. Může mít v sobě zásobu spermií na celý měsíc. Proto po návratu dobře prohlédněte kufry a v případě podezření raději volejte odborníky. Běžné prostředky proti hmyzu z drogerií nestačí. Štěnice jsou odolné vůči většině v EU povolených insekticidních přípravků," uvádí doktor Václav Rupeš, který se těmito parazity odborně zabývá.

Když už jsme u parazitů: Nevěřte, že klíště u moře nepotkáte. Prohlížejte se. "Zahraniční" klíšťata totiž mohou způsobit například velmi závažnou Krymsko-konžskou hemoragickou horečku, která je častá v oblastech jihovýchodní Evropy.

Bosky po koberci? Nikdy! 

V hotelovém pokoji byste nikdy neměli chodit bosí. Také koberce jsou živnou půdou pro bakterie, plísně a různé alergeny. Nejčastěji si tak můžete z dovolené přivézt plíseň na nohou - kromě jiných známých způsobů, jako je bazén, sprchy nebo fitcentra. Spóry přežívají ve vláknech celé roky. 

Že klimatizace chrlí do prostoru choroboplodné zárodky se připomíná často. K pobytu v teplých zemích však neodmyslitelně patří. Bývá dokonce užitečná - snižuje výskyt bakterií, plísní a hmyzu na pokoji. Ovšem jen pokud je air-condition dobře udržováno. Což se uprostřed turistické sezóny často čekat nedá.  

Zlaté pravidlo: Myjte si ruce

Navíc častý přechod z tepla do chladna organismu příliš nesvědčí. Lékaři doporučují udržovat teplotu v pokoji v rozmezí 21 až 25 °C a klimatizovaný pokoj pravidelně větrat. Toto zařízení také stojí za citelným vysoušením pokožky a sliznic lidského organismu - včetně očí, které jsou pak náchylnější k zánětům.

Nebezpečí představují i vypínače, televizní ovladače či telefony na pokoji. Ač tato zařízení na první pohled mohou vypadat čistě, pod mikroskopem by se na nich našly možná celé kolonie bakterií. Po manipulaci s těmito předměty si také raději umývejte ruce.

Především však si dejte pozor na koupelny a záchody. Právě tam lze často objevit bakterie, které mohou u člověka vyvolat závažné onemocnění od infekcí zažívacího traktu přes běžné virózy až po obávanou žloutenku. Po každém použití WC je tak nezbytností důkladné mytí rukou. Tahle zásada koneckonců platí, i když třeba necestujete vůbec nikam. 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama