reklama

Najděte správné bylinky a zapomeňte na diety: Jak přežít období menopauzy v pohodě

Menopauza jednou čeká každou z nás. Jak se s ní neprat, ale nebránit se přirozenému procesu a přijmout ji jako nedílnou součást ženského života? Způsobů, jak v klidu přežít i tohle období, je víc.

Foto: iStock

Co žena, to rozdílné vnímání fyzických změn, odlišná citlivost vůči vlastnímu tělu a jiná psychická odolnost. Velkou zkouškou naší kondice je období klimakteria, doba, které se drtivá většina z nás obává.   

Po překročení padesátého roku života převážná část žen obvykle s nepříjemnými pocity sleduje fyzické změny uvnitř i vně svého těla. Dochází k útlumu činnosti vaječníků, poklesu hormonálního vylučování, ztrátě menstruace, a tím i plodnosti.

Změny na těle i na duši

V důsledku toho se ženské tělo přirozeným způsobem mění. Žena může nabýt dojmu, že ztrácí vitalitu, šarm, zkrátka ženskost jako takovou. To mívá neblahý dopad na psychiku. Nezřídka se objevuje sklon k depresím, na pořadu dne je i horší spánek, časté buzení a nejrůznější noční chmury. 

Na fyzické úrovni bývají obvyklé návaly horka, zvýšená potivost nebo silné bušení srdce. Tuk na těle se začíná jinak (a více) ukládat, neobvyklé není ani celkové zakulacení postavy a "ztráta" pasu. Dostavit se může také snížená sexuální potřeba, a v důsledku toho i partnerské problémy. 

Rostlinná lékárna

Rezignace není na místě a padesátkou život zdaleka nekončí. Existuje řada způsobů, jak nepříjemné projevy menopauzy zmírnit či utlumit. Vhodné je vyhledat pomocníky mezi bylinkami. Proti návalům horka a pocení je skvělá šalvěj, dobrou službu rozbouřené psychice zase udělá čaj z třezalky tečkované. Výborný je červený jetel především pro vysoký obsah fytoestrogenů, ploštičník hroznatý zase vylepší spánek a koncentraci.

Jetel červený

Jetel červený

Červený (luční) jetel dobře znali už naši předci a hojně jej využívali. Bylinka obsahuje fytoestrogeny, které jsou příbuzné svojí strukturou ženským pohlavním hormonům estrogenům. Jde o jejich významný zdroj, mnohé studie uvádějí, že fytoestrogeny z jetele jsou výrazně účinnější než z jiných zdrojů, například ze sóji.

Psychologická pomoc

Má-li žena sklon utápět se v depresích, je na místě i návštěva psychologa. Nebude první ani poslední, komu několik odborně vedených rozhovorů pomohlo a ukázalo lepší směr.

Vhodný pohyb

Také pohyb je důležitý a má své místo i v tomto přelomovém období. Důležité je samozřejmě respektovat svůj věk a nenakládat rozladěnému organismu příliš. Dvojnásob to platí pro ženy, které dříve nijak zvlášť nesportovaly. Ideální aktivitou může být například svižná chůze, plavání, jízda na kole či trenažeru ve fitness centru a jiná jemnější cvičení (jóga, pilates apod.) 

Bohatá strava a dostatečný pitný režim

K přibývajícímu věku také často patří ztráta chuti k jídlu, ale i pocitu žízně. Proto je třeba si se svým jídelníčkem tak trochu dětsky pohrát, činit jej pestrým a sem tam obohatit o nové chutě.

Zvlášť vhodnou potravinou pro období menopauzy je sója; obsahuje již zmiňované fytoestrogeny (označované jako izoflavony), které svým účinkem připomínají ženské hormony. Napomáhají obnovit hormonální rovnováhu a navodit větší fyzickou a psychickou pohodu.

Pitný režim je důležitý vždy, ale právě v tomto období může nedostatek tekutin znamenat otoky končetin a pocit kilogramů navíc. Díky vyprahlému organismu se může žena cítit unavenější než obvykle, přestože únava samotná je s obdobím menopauzy úzce spjata.

Dietám vstup zakázán

Metabolismus ženy po padesátce se sice může projevovat poněkud pomaleji, než byla doposud zvyklá, to ale vůbec neznamená, že by měla omezit příjem živin. Je to přesně naopak. Vždyť pokud je jejím cílem opět tělo "rozpumpovat", musí jej pravidelně živinami zásobovat.

Otázkou zůstává, kolik a zda vůbec hubnout. Zásadní je samozřejmě startovací váha, ale i tady platí, že nic se nemá přehánět. Zralé ženě trocha uloženého tuku sluší často víc než možná "ideální" číslice na displeji digitální váhy, ale vyschlé rysy ve strhaném obličeji.

Každé období má svůj dobrý důvod

Podobně jako vše v životě má také menopauza svůj dobrý důvod. Jde o důležitý mezník ženského života, přechod na jinou úroveň, ať už fyzickou, nebo psychickou. Spolu s klimakteriem přichází k ženě jisté životní zklidnění a ke slovu se dostává roky nabytá moudrost, kterou je třeba zužitkovat. Nemá smysl trápit se pro něco, co je pro tělo přirozené tak jako barevné listí na podzim. Protože i podzim samotný lze vnímat jako nejkrásnější období v roce. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama