reklama

Rozhovor se zubařem: Proč se vás lidé pořád bojí?

Mít zdravé a hezké zuby (a pokud možno všechny) dnes už není možnost, ale takřka povinnost. Známý stomatolog dává jednoduchou radu, která ale spoustu lidí určitě překvapí...

Foto: Thinkstock

Doktor Slezáček působí jako silný chlap, který by vám zub uměl vytrhnout jedním vrzem. Má však překvapivě laskavý pohled a mimořádně jemné ruce - vyzkoušeno osobně! 

I přes neuvěřitelný pokrok a spoustu nových možností v oboru nemá každý stomatolog "shůry dáno", aby se ke svým pacientům choval s citlivostí, kterou očekávají. Doktor Slezáček ano. I proto jsem se ho zeptala na věci, které asi napadnou každého, kdo s hrůzou očekává cinkání nástrojů, svištění vrtačky a dlouhé trápení.

K zubaři nikdo nechodí moc rád. Proč vlastně, když dnes už skoro žádné ošetření nebolí? Nebo bolet může? Řekněte pravdu.

Většina ošetření u stomatologa nebolí, stále ale u mnoha lidí obavy ze zubního křesla přetrvávají. Pokud ale stomatolog zvolí citlivý přístup, řádně ošetřovaný zub "umrtví" a třeba i před anestezií podá znecitlivující gel, může pacient při ošetření poslouchat hudbu, nebo třeba sledovat oblíbený film. Zuby s problémem však mohou hodně bolet, a často právě proto pacient zubaře navštíví. Zuby také mohou bolet ještě nějaký čas po ošetření, po extrakci, implantaci nebo jiném větším výkonu.

Zubař musí být vlastně tak trochu - někdy i hodně - psycholog. Na co všechno musíte být připravený?

Určitě by se měl chovat profesionálně, měl by zvládnout vyřešit v klidu a se vtipem obavy pacienta, pracovat suverénně…

MUDr. Vojtěch Slezáček

MUDr. Vojtěch Slezáček

Vedoucí lékař stomatologické kliniky Dental office H33

Narodil se v Jindřichově Hradci, vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a již od roku 1999 se úzce specializuje především na obor parodontologie, implantologie a protetika. Pravidělně navštěvuje vzdělávací akce a semináře jak v Čechách, tak v zahraničí. Ve zbytku svého času působí jako parodontologický konzultant v soukromých praxích nejen v Praze, ale v celé České republice.

Zažil jste s pacientem něco kuriózního? Utekl vám třeba přímo z křesla?

To se občas stává, pacient je objednaný, termín ošetření neustále ruší a přesouvá, nakonec dorazí a po usazení na křeslo si to zase rozmyslí, pozdraví a odejde.

Jsou dětští pacienti opravdu nejobtížnější?

Jak kteří, pokud jsou děti dobře připravené z domova, nebývá problém, často však delší dobu trvá samotné usazení dítěte na křeslo, přemlouvání, motivování…

Všude čtu, že české děti mají zuby v dezolátním stavu. Je to jen tím, že se rozpadl systém předškolní a školní péče?

To si nemyslím, základem je dobrá domácí péče o zuby, tedy pravidelné a důkladné čištění zubů. Informovaný rodič by ji měl lehce zvládnout. Zdravé zuby souvisí i se zdravým stravováním, důležité je také vysadit sladké nápoje, bonbónky…

Děti přece teď už mají lidé, kteří sami musí vědět, že je třeba se o zuby starat. V čem je tedy chyba?

Rodiče nebývají důslední, často nad kontrolou správného čištění zubů mávnou rukou, jenže to je jednou, dvakrát… a zubní kaz je na světě.

Jak jsou na tom vlastně Češi s chrupem ve srovnání s jinými národy?

Kazivost chrupu u dětí se mírně zlepšuje, stejně tak stav závěsného aparátu zubů, což se připisuje zlepšení životní úrovně. Říká se, že osmdesát procent zkažených zubů se nachází ve dvaceti procentech úst…

Pořád se tvrdí, že lidé v Česku málo chodí na dentální hygienu, teď jsem ale četla průzkum, podle něhož je to naopak. Jak to vidíte vy?

Je důležité si svoji klientelu "vychovat", lépe a také důkladněji se mi ošetřují čisté zuby, při některých výkonech jsou čisté zuby důležitým předpokladem dobrého hojení. Proto je u nás na klinice dentální hygiena nedílnou součástí komplexní stomatologické péče.

Jsou lidé pořád zvyklí, že jim zubní kámen sundá stomatolog? Opravdu je dentální hygiena tak důležitá, nebo na ni budeme chodit až tehdy, kdy rozdíl mezi cenou za ni a za ošetření přímo u zubaře pocítíme znatelněji?

Opravdu je dentální hygiena důležitá. Důkladné ošetření dentální hygienistkou trvá téměř hodinu, každý pacient by tuto proceduru měl absolvovat minimálně dvakrát do roka. Stomatolog na takové ošetření nemá čas, měl by se věnovat výkonům, které mu přísluší. Dentální hygienistka nejen odstraní zubní kámen, ale také kontroluje techniku čištění zubů a mezizubních prostor, což je v péči o zuby nesmírně důležité.

Co jsou nejčastější problémy, se kterými lidé chodí? Pořád kazy?

Ano, zubní kaz a záněty dásní jsou stále nejčastějším problémem.

Jak je to s bělením? Opravdu neškodí sklovině, jak se často můžeme dočíst?

Pokud se vybělí zuby zdravé a dodrží se doporučené postupy, zubní sklovinu určitě nepoškodí.

Čím se dá vysvětlit obrovský rozdíl v cenách, které pacienti platí za stejné ošetření v různých ordinacích?

Je to stejné jako v jiných oborech. Záleží na výši nájmu prostor, ve kterých se ordinace nachází, na vybavení dané ordinace, na výši mezd zaměstnanců. Ne každý má stejné požadavky na personál. Někde není například potřeba recepce, pacienty objednává sestra sama, větší zařízení se bez recepčních na směnný provoz neobejdou.

Hollywoodský úsměv prý dobývá svět. Jak se díváte na výměnu zubů za implantáty - zvlášť když jsou zuby zdravé, jen ne moc "krásné"?

Zdravé zuby asi nikdo za zubní implantát měnit nebude. Pokud jsou ale zuby poškozené a není jiná možnost kvalitní náhrady (výplň, korunka…), pak je implantát ideální náhradou.

Kdybyste měl dát jedinou radu ze svého oboru, jaká by to byla?

Čistěte si zuby!

reklama
reklama
reklama