Revoluce v neplodnosti: Zdravá vajíčka lze vyrobit!
Odborníci dosud tvrdili, že ženy se narodí s určitým počtem vajíček a během života jich už jen ubývá. Vědci z Massachusettské všeobecné nemocnice však dokonale "přepsali dějiny". Vajíčka se dají vyrobit a neplodnost se dá "zrušit"!
Odborníci dosud tvrdili, že ženy se narodí s určitým počtem vajíček a během života jich už jen ubývá. Vědci z Massachusettské všeobecné nemocnice však dokonale "přepsali dějiny". Vajíčka se dají vyrobit a neplodnost se dá "zrušit"!
V poslední době se totiž neplodnost stává celosvětovým problémem, alespoň ve vyspělých zemích, kde je neplodný každý sedmý pár. Brzy by to však mohl být až každý třetí. V příštích letech kvůli zdravotním faktorům, životnímu prostředí a společenským problémům počet neplodných poroste.
Přelomový objev z Massachusetts však znamená, že bude možné získat prakticky neomezenou zásobu vajíček, což by zásadně zvýšilo šance mnoha párů na zplození dítěte.
Revoluce pro ženy
"Naším hlavním cílem bylo dokázat, že v ženském těle kmenové buňky produkující vajíčka jsou. A pokusit se je izolovat. Tím se nám otevřely dveře k novým metodám léčby lidské neplodnosti a jednou možná i k jejímu oddálení," uvádí autor výzkumu Jonathan Tilly.
Tillyho týmu se podařilo najít a izolovat kmenové buňky, které ve vaječnících produkují vajíčka, díky jedinečnému proteinu DDX4 na jejich povrchu. Něco podobného už se povedlo v roce 2004 během pokusů na myších. To, že by se dal takový postup zopakovat u lidí, se ale donedávna zdálo nepravděpodobné.
Boříme zákony
Vědci v tělech dospělých žen objevili kmenové buňky a z nich posléze v laboratorních podmínkách vypěstovali zdravá vajíčka. Vyvinuly se z nich samičí pohlavní buňky oocyty, z nichž v těle meiotickým dělením vznikají zralá vajíčka.
"Tato práce popírá jeden z doposud nedotknutelných přírodních zákonů, otevírá nám navíc dveře k dalším úžasným metodám léčby neplodnosti, například u žen, které se léčí z rakoviny," vysvětlil odborník na lidskou reprodukci Sheffieldské univerzity Allan Pacey.
Jako v těle
In vitro se tento proces odehrál stejně jako v těle budoucí matky. Když byly oocyty obestřeny tkání z lidských vaječníků a umístěny do těla myši, plně se rozvinuly ve zdravé a oplodnitelné vajíčko.
Při pokusech na myších se vajíčka získaná z kmenových buněk pak dokonce podařilo oplodnit. Práce massachusettských vědců tak může vyvolat doslova revoluci v reprodukční medicíně.