reklama

Rakovinu prostaty včas odhalí jednoduchý test

Francouzské přísloví říká Za vším hledej ženu. Platí často i v případě mužů, kteří přišli včas na vyšetření s prostatou - a nejspíš si tak zachránili život. Stačí zajít na jednoduchý test!

Foto: profimedia.cz

Francouzské přísloví říká Za vším hledej ženu. Platí často i v případě mužů, kteří přišli včas na vyšetření s prostatou - a nejspíš si tak zachránili život. Stačí zajít na jednoduchý test!

Může ji totiž postihnout zánět, nezhoubné zvětšení, odborně zvané benigní hyperplazie, ale také život ohrožující nádorové bujení.  Rakovina prostaty je podle statistik z roku 2008 nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v České republice.

Rakovina prostaty zprvu nemá příznaky

Muži, kteří tak těžce prožívají i obyčejné nachlazení, bývají velkými lajdáky, co se týče sledování svého celkového zdravotního stavu a už vůbec neradi chodí k lékaři nebo na preventivní prohlídky. Zkušenosti z ordinace říkají, že jsou to obvykle jejich ženy, které je k tomu přimějí.

Čtěte také: Muži, kteří pijí hodně čaje, riskují rakovinu prostaty

"Prostata je orgán, který by si muži měli zhruba od padesáti let věku pořádně kontrolovat!" zdůrazňuje  prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Rakovina prostaty nemá obvykle v počátečních stádiích žádné příznaky. Projevovat se bohužel začne, až když už je nádor značně velký a prorůstá celý orgán. "V tu chvíli se objeví problémy při močení, v moči může být patrná krev. Prvními projevy ale může být až bolest v kostech nebo dokonce zlomenina. Právě v kostech totiž nejčastěji tvoří rakovina prostaty metastázy," upozorňuje profesor Babjuk.

V době, kdy se rakovina začne projevovat některým z uvedených příznaků, už není vyléčitelná. Naštěstí existuje k dispozici jednoduchý test, který umí s poměrně velkou pravděpodobností rakovinu zachytit ještě v době, kdy je omezena na prostatu a může být zcela vyléčena.

Základem je test

Jedná se o otestování hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Ta je u pacientů s rakovinou prostaty zvýšená. Zvýšená hladina PSA sama o sobě však ještě rakovinu neznamená, může být způsobena i jinými procesy v prostatě.

Proto se pacientům s vyšší hodnotou PSA provádí obvykle biopsie (odběr malého vzorku tkáně), která diagnózu buď potvrdí, nebo vyvrátí. Při léčbě nádoru, který je omezen jen na prostatu, pomůže jeho radikální operační odstranění, může se přistoupit i k ozařování či vyčkávání.

Doporučujeme: Jak se operuje prostata - skutečný příběh

"U nádorů, které se již začínají rozrůstat mimo prostatu, je několik možností. Také zde se někdy uchyluje k chirurgickému odebrání žlázy, často však musí následovat nějaká další léčba, například ozáření, případně hormonální terapie. Alternativní možností je radioterapie v kombinaci s hormonální léčbou," vysvětluje profesor Babjuk.

Rakovina prostaty se dá léčit

Generalizovaný nádor (tedy nádor, který již vytvořil metastázy) je léčitelný, ale není vyléčitelný. První volbou je hormonální léčba, která spočívá v tom, že se snažíme zabránit působení mužských pohlavních hormonů na nádorovou tkáň. Rakovina prostaty totiž mužské pohlavní hormony potřebuje ke svému růstu.

Pokud se zamezí jejich působení, dojde k zástavě růstu nádoru nebo dokonce k jeho zmenšení až vymizení. Bohužel se jedná vždy jen o přechodný efekt na několik měsíců. Po určité době si nádor na nedostatek pohlavních hormonů zvykne.

Náš tip: Rober DeNiro přišel o mužnost!

Existuje více způsobů, jak dosáhnout toho, že testosteron nebude na nádor působit. Nejúčinnější je snížit celkovou hodnotu mužských pohlavních hormonů v krvi na minimum. Můžeme toho dosáhnout operačním odstraněním varlat nebo jejich aktivní části (tedy kastrací). Postup je to rychlý a spolehlivý, ale hluboce zasahuje do integrity pacienta.

Nádor ovlivňuje testosteron

Dalším způsobem je snížení hladiny testosteronu pomocí pravidelně aplikovaných injekcí, hovoříme o tzv. "chemické kastraci". Tento efekt velice spolehlivě zajišťují tzv. LHRH analoga, která dosáhnou toho, že varlata přestanou produkovat testosteron. Jedná se o velmi efektivní a odbornými společnostmi doporučovaný způsob léčby.

Poslední možností hormonální léčby je podání takzvaných antiandrogenů, které lze užívat v podobě tablet. Tyto léky zabrání testosteronu působit na nádorovou tkáň (aniž by tedy došlo ke snížení jeho hladiny). "Efekt ale není dostatečný. Antiandrogeny tak představují spíše doplňkový prostředek. Potom, co hormonální léčba selže, zpravidla zbývá podání chemoterapie, která může zpomalit rozvoj onemocnění, především kostních metastáz," připomíná profesor Babjuk.

Děsí vás popis onemocnění a jeho léčby? Strach může zabíjet - pokud budete dělat mrtvého brouka a nevsadíte na prevenci. Poslechněte své ženy a jděte na vyšetření!

Více informací najdete na stránkách České urologické společnosti www.cus.cz, nebo na www.mojeprostata.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na mužnost zapomeňte. Testosteron zkracuje sex i život

Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

MUDr. Jonáš: Parazitární šílenství zachvátilo Česko

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama