Rakovina na červeném koberci: Hvězdy, které vyhrály
Rakovina se nevyhýbá ani slavným. Ti, kdo ji porazili, se teď angažují v oblasti prevence.
Když se řekne rakovina a celebrity, asi každému se vybaví Angelina Jolie. S touto těžkou nemocí má však mnoho hollywoodských hvězd osobní zkušenost.
Rakovina si své oběti nevybírá podle stavu finančního konta, dosažených úspěchů či společenské oblíbenosti. Mezi nemocnými se tak nezřídka objevují i slavní herci, sportovci či muzikanti. Jejich pohnuté životní příběhy nám připomínají, že jsme všichni pouze lidé z masa a kostí. Co je ale důležitější, celebrity ostatním nemocným ukazují, že boj se zákeřnou nemocí lze vyhrát.
Herečky v ohrožení
Zhoubné nádory prsu a ženského pohlavního systému patří mezi nejčastější typy obávané rakoviny. Své by o tom mohly vyprávět herečky Christina Applegate (Ženatý se závazky) a Fran Drescher (Chůva k pohledání). Christině v roce 2008 lékaři diagnostikovali rakovinu prsu v časném stadiu. Při vyšetření navíc vyšlo najevo, že známá herečka je nositelkou mutace genu BRCA1. Ta způsobuje dědičný výskyt zhoubných nádorů prsu. Christina tak raději podstoupila preventivní mastektomii (oboustranné odstranění prsních žláz), aby předešla případnému vzniku nádorového bujení v budoucnosti.
Doporučujeme: Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?
Fran Drescher, herečka proslavená rolí svérázné chůvy v americkém sitkomu, zase úspěšně vyhrála svůj boj s rakovinou děložního čípku. Obě herečky se v současnosti čile angažují v oblasti prevence nádorových nemocí. Rakovinu prsu úspěšně překonala i Cynthia Nixon, jež je zejména mezi divačkami oblíbená pro roli Mirandy v seriálu Sex ve městě.
Tuhý kořínek hollywoodských herců
Filmový drsňák Robert de Niro čelil rakovině prostaty již v roce 2004. Po vzoru svých mužných rolí se zhoubnému onemocnění postavil čelem. Charismatický herec tak úspěšně porazil nejčastější typ rakoviny mužské populace. Robert de Niro přesto hovoří o štěstí, nebýt totiž včasného záchytu onemocnění, už by tu mezi námi s největší pravděpodobností nebyl.
Nálepka nezodpovědného pacienta naopak patří Hughu Jackmanovi. Hrdina akčních filmů musel již třikrát podstoupit chirurgickou operaci kvůli zhoubnému nádoru kůže. Herec totiž nedbal lékařských varování a při pobytu na slunci nepoužíval opalovací krémy. Své fanoušky nyní prostřednictvím sociálních sítí varuje, aby nebyli tak lehkomyslní jako on a dbali na řádnou prevenci.
Rakovina napříč světem slavných
Vyprodané koncertní haly, několik platinových desek a jedinečný hlas neochránil před rakovinou ani zpěvačku Kylie Minogue. Šestačtyřicetiletá popová hvězda z Austrálie svůj boj s nemocí naštěstí vyhrála. Do nemocnice v Sydney však dochází stále, aby si tam zatančila a zazpívala s dětskými pacienty. Rakovinu porazili také zpěvák Rod Stewart a zpěvačka Olivia Newton John.
Když byla v roce 1996 Lanci Armstrongovi diagnostikována rakovina varlete, určitě netušil, že v následujících letech sedmkrát ovládne prestižní cyklistický závod Tour de France. Černou skvrnou na famózní ukázce lidské síly slavného cyklisty je nicméně fakt, že si k titulům dopomohl užíváním zakázaných látek.
Rakovinu je ale možné porazit v každém věku. O tom nás přesvědčil zesnulý politik Nelson Mandela, který se úspěšně vyléčil v neuvěřitelných 83 letech!
Síla našich krajanů
Příběhy se šťastným koncem se nepíšou jenom v zahraničí. Naši slavní krajané mají také životní síly na rozdávání. Příkladem mohou být Martin Koukal, Lenka Termerová, Anna K nebo Martina Hingisová. Všichni zmínění poznali, jaké to je, onemocnět zákeřnou rakovinou. V současnosti se tak aktivně zasazují o zlepšení prevence nádorového bujení v naší zemi. Rakovina si svou oběť totiž nevybírá.
(holi)
více na uLékaře
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Důvody, proč žít zdravěji: Kalkulačka rizika rakoviny
Antikoncepce 5 dní po sexu: A bez občanky!
Proč je dobré dloubat se v nose? Neuvěříte!