reklama

Puchýře obšijte nití. Mokré hojení je rychlejší

Chceš zapomenout na všechny starosti? Kup si malé boty, praví staré moudro. Kromě bolesti,znemožňující myslet na cokoliv jiného, nám nevyhovující obuv může způsobit i puchýře.

Foto: Isifa/Thinkstock

Chceš zapomenout na všechny starosti? Kup si malé boty, praví staré moudro. Kromě bolesti, znemožňující myslet na cokoliv jiného, nám nevyhovující obuv může způsobit  puchýře.

Obuli jste na výlet staré turistické boty? Nebo jste si ještě nezvykli na ty nové? Stejný výsledek ale mohou způsobit i otevřené sandály a nebo prostě jakékoliv boty. Třeba už jen tím, že je v letním horku se noha paří a v místech otěru vznikne puchýř. Samozřejmě si ho můžete "vyrobit" i na ruce - třeba hrabáním posečené trávy.

Nestrhávat! Nikdy!

Při opakovaném tlaku nebo tření se oddělí dvě základní vrstvy kůže - pokožka a škára, která se zaplní tekutinou. Tou může být tkáňový mok nebo zánětlivý výpotek. Puchýř tak vlastně kryje ránu v kůži a chrání tak její hlubší vrstvy. Proto se nemá strhávat, odhalili byste tak živé maso a otevřeli bránu infekci.

Doporučujeme: Téma: Péče o nohy

To už dnes vědí snad všichni, ale jak je to s propichováním? Jak kdy. Ty menší raději ne, ty velké spíš ano. Stejně by nejspíš praskly, strhly se a zanechaly by otevřenou ránu, přístupnou infekci. V tom případě je správný postup tento:

  • vyvařit nebo jinak důkladně vydezinfikovat jehlu (v lékárně můžete koupit sterilní jednorázovou)
  • opatrně propíchněte puchýř u kraje a neporaňte přitom podkoží
  • tekutinu nechte vytéct, zbytek odsajte gázou nebo aspoň čistým kapesníkem
  • místo dezinfikujte a zlehka zakryjte sterilním obvazem

Mokré hojení podle babičky

Lehké překrytí  platí i pro menší puchýře, volně odkryté je necháme, jen pokud se o něj neotírá oblečení ani boty. Rada babičky Anny vás možná překvapí: puchýř po obvodu "prošila" jehlou s nití, která se ponechala na místě.

Tekutina tak odcházela postupně a zůstávalo ji tolik, aby nadzvedávala horní část kůže a fungovala tak jako ochranný "polštářek". Tento postup také zabránil stržení svrchní vrstvy puchýře. Rána se pak  uvnitř zatahovala dnes znovuobjeveným "mokrým hojením".

Speciální náplasti i gel

Toho využívají gelové či hydrokoloidní náplasti. Vytvářejí vlhké prostředí a zároveň umožňují odpaření vody z puchýře. Úleva od tlaku i od bolesti je okamžitá . Zároveň se vytvoří ochranné pouzdro, které zabrání vniknutí infekce. A to i v případě, že jste si  puchýř přece jenom strhli. Na rozdíl od klasických náplastí vydrží na místě i několik dní, než puchýř sám zmizí.  

Dalším z přípravků mokrého hojení je HemaGel. Naneste jeho slabou vrstvu na puchýř a sterilně obvažte. Pokud se obvaz neznečistí dříve, převazujte ránu po 24 hodinách. Výhodou obou těchto způsobů vlhkého hojení je, že po zahojení po puchýřích nezůstanou nevzhledné jizvy, strupy ani ztvrdlá kůže s otlakem.

Stejné postupy můžete využít i na puchýře po opaření horkou vodou, spálení od slunce nebo třeba jako nežádoucí účinek při užívání určitých léků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak na puchýře?

Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami

Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí!

reklama
Doporučené recepty
    reklama