reklama

Důvodem je pes. Díky mazlíčkům lidé ve stáří trpí méně často zdravotními komplikacemi

Podle nové japonské studie mají majitelé psů oproti osobám žijícím bez čtyřnohého mazlíčka téměř o polovinu menší šanci, že je ve stáří potká zdravotní či mentální postižení.

Každodenní péče, kterou pes vyžaduje, může hrát důležitou roli v úspěšném stárnutí.
Každodenní péče, kterou pes vyžaduje, může hrát důležitou roli v úspěšném stárnutí. | Foto: iStock

Japonští výzkumníci z Národního institutu environmentálních studií v Tsukubě zkoumali přes 11 tisíc japonských seniorů ve věku od 60 do 80 let. Ukázalo se, že jedinci, kteří vlastnili psa, měli o 46 procent menší pravděpodobnost, že budou ve stáří trpět postižením spojeným s pohybovým aparátem nebo kognitivními funkcemi. 

"Každodenní péče, procházky a cvičení, které pes vyžaduje, mohou hrát důležitou roli v úspěšném stárnutí. Jedinec musí kvůli zvířeti vynaložit určité úsilí," říká vedoucí studie z letošního února, lékař Yu Taniguchi, pro britský deník Daily Mail. "Například venčení je středně intenzivní fyzická aktivita, která může mít vliv na zdravý pohybový aparát," dodává. 

Výzkumníci zkoumali data sesbíraná od 11 233 japonských seniorů, kteří vyplnili e-mailovou anketu s dotazem, zda mají psa. Výsledky následně porovnávali s jejich zdravotními údaji. Ukázalo se, že o 16 procent nižší pravděpodobnost vzniku tělesného nebo mentálního postižení se objevuje také u osob, které měly psa už v minulosti. Bohužel se nepotvrdilo, že by to stejné platilo pro majitele koček. 

Výsledky navíc zůstaly stejné i v případně zohlednění dalších faktorů jako finanční příjem, závislost na kouření a zdravotní historie. Taniguchi závěrem dodává, že je v budoucnu důležité objasnit přesné pojítko mezi vlastnictvím psa a lepším zdravotním stavem. Zatímco studie ukázala, že jsou na tom "páníčci a paničky" fyzicky a mentálně lépe, bude se spíše jednat o zdravé a aktivní lidi, kteří si čtyřnohého mazlíčka pořídí. 

Mohlo by vás zajímat: Stárnutí těší málokoho, ale lze ho zvládnout s grácií i šmrncem (19.5.2021)

Stárnutí těší málokoho, ale lze ho zvládnout s grácií i šmrncem | Video: Česká televize

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama