Procvičte si paměť!
Lidský mozek prý začíná "odcházet" ne až po šedesátce, ale už ve 45 letech, prokázala studie vědců z University College London. Bojujte proti chátrání už teď!
Lidský mozek prý začíná "odcházet" ne až po šedesátce, ale už ve 45 letech, prokázala studie vědců z University College London. Bojujte proti chátrání už teď!
Obtíže s pamětí mohou začít v kterémkoli věku, u mladších jedinců to bývá častěji porucha soustředění. Svoji roli hrají také deprese vedoucí k porušení vyšší nervové činnosti a nedostatečný spánek a stres.
Kdy to začne být vážné?
Takže nezoufejte! Ve chvíli, kdy nejsme dostatečně vnímaví k informacím a podnětům, může se zdát paměť porušená. "Na vině je však třeba jen nepozornost," upozorňuje neuroložka MUDr. Alena Cabalová.
Doktorka Cabalová se nejčastěji setkává se stížnostmi na zapomínání jmen a čísel, takzvaných nespojitých dat, která pro nás nemají zvláštní význam. V tomto případě nejde o příliš závažný problém.
Jedná-li se ale například o jména blízkých osob či často používaná a přesto nezapamatovaná čísla, je tato skutečnost závažnější. Trénujte mozek - tady je 6 tipů!
* Maximalizujte koncentraci
Soustřeďte snahu na jednu činnost v daném čase. Vyřaďte rušivé podněty z okolí, přílišné zatížení, únavu, stres. Využijte např. technik jógy, snažte se maximálně soustředit na jeden bod a zkuste si zapamatovat všechny detaily pozorovaného předmětu.
* Zkoušejte najít logiku a trénujte ji
Vždy si budete pamatovat lépe to, v čem najdete logiku a řád. Při ukládání informací nelze vždy logický prvek nalézt, přesto by neměl být opomenut.
Luštěte sudoku, hlavolamy, logické číselné řady a číselné kombinace, slovní úlohy, atd.
* Zapojte představivost
Představujte si, zobrazujte si v duchu konkrétní i abstraktní pojmy.
Vybavte si hlasy známých osobností, herců, zpěváků, atd., rozeznávejte jejich hlasy a představujete si detaily jejich tváří.
* Využívejte asociace
I zdánlivě nezáživným faktům můžete dodat přídatnou hodnotu, která se zapamatuje lépe než slova vytržená z kontextu.
Jmenujte co nejvíc příkladů, co všechno se dá dělat s… (botami, lžící, ručníkem, jablkem, atd.)
* Zapojte emoce
Emoce jsou vynikajícím fixačním materiálem při ukládání i vybavování informací.
Vybavte si svoje první, druhé, třetí rande. Pamatujete si, jak vypadal váš partner, co měl na sobě, jaká byla atmosféra, co jste použili za vůni a další podrobnosti.
* Cvičení krátkodobé paměti
- hledání synonym - slova stejného významu, ale odlišného znění, homonym - stejné znění, ale odlišný význam a antonym - slova protikladného významu
- tvorba anagramů - slov vzniklých obměnou písmen zadaného slova
- vysvětlování významu předkládaných pojmů
Základem je podnět
Schopnost vnímat, ukládat, uchovávat a vybavovat si informace je velice složitý proces, do kterého jsou zapojeny mnohé struktury lidského těla.
Velmi významnou roli hrají také emoce a motivace. Lépe si pamatujeme data a události spojené s emocemi, ať už pozitivními či negativními, a ty, na kterých nám záleží.
Základem celého procesu je nový vjem, například slovo, obraz, vůně apod. Informace o něm se v mozku na několik sekund uloží. Podněty, které upoutají pozornost nebo vyvolají náš zájem, jsou pak přeneseny k bezprostřednímu využití do krátkodobé paměti. V ní zůstanou v pohotovostní podobě jen chvíli. Krátkodobá paměť slouží například při potřebě zapamatovat si telefonní číslo bezprostředně po vyhledání v seznamu, jde tedy jen o pár vteřin.
Pouze s krátkodobou pamětí bychom si ale nevystačili. Střednědobá paměť uchová informaci minuty až hodiny. Jako příklad lze uvést třeba zapamatování si receptu k přípravě jídla. Často a opakovaně používaná fakta nebo emočně významné události ukládá paměť dlouhodobá, a to celé dny, roky a někdy jde o trvalé zapamatování.
Významná role životosprávy
Nedostatek vitaminů zejména řady B a kyseliny listové při nedostatečném příjmu či poruchách vstřebávání nebo při zvýšené spotřebě například při užívání některých léků, vede ke zhoršení funkcí mozku včetně poruch paměti.
Vhodným doplňkem, který může napomoci soustředění a správnému fungování paměti může být například Ginkgobene Control s dlouhodobým uvolňováním, který kromě koncentrovaných látek z Jinanu dvoulaločného obsahuje i vitaminy řady B a kyselinu listovou, upozorňuje neuroložka MUDr. Alena Cabalová.
Zapomínání jako přirozený jev
Paměť není neměnná a zapomínání je součástí normálního procesu během třídění informací na podstatné a nepodstatné.
Výkonnost paměti pochopitelně klesá s věkem, i když rychlost poklesu je velmi individuální a záleží více na mnoha dalších faktorech, jako jsou nemoci, prostředí, ve kterém člověk žije, sociální kontakty, ochotě učit se novým věcem apod.
Zapomínání je nutné, jinak by se mozek zahltil nedůležitými informacemi. Je tedy zcela přirozené, že při „přetížení" mozek ty méně podstatné informace potlačí. Proto ho trénujte - stejně jako tělo sportem je třeba i mozek tvořivě zatěžovat.