reklama

Problémy s afty: Proč se vyskytují a jak se jich zbavit

Afty dokáží pěkně potrápit. Zkušenosti s nimi má více než pětina dospělých a říká se, že příčinou je oslabená imunita. Jak zabránit jejich vzniku?

Foto: iStock

Afty trápí více než pětinu dospělých, jsou jedním z nejběžnějších zánětlivých onemocnění ústní dutiny. Na vině je většinou oslabená imunita, nedostatek minerálů v těle nebo genetické dispozice.

Afty poznáte snadno. Jedná se o malé vřídky s bílým středem a červeným okrajem o velikosti jednoho až tří milimetrů, které se objevují buď samostatně, nebo ve shlucích v počtu deseti až dokonce sta vřídků. Mohou se vyskytnout i několikrát do roka. Nejčastěji na ně trpí malé děti a mladí lidé do 30 let, v životě se s nimi setkala už více než pětina dospělé populace, přitom častěji ženy než muži.

Pátrání po příčinách

Přesná příčina jejich vzniku není známá, ale odhaduje se, že za to může snížená imunita spolu s nedostatkem vitaminu B12, kyseliny listové, železa a zinku. "Zhruba u třetiny pacientů s recidivujícími afty je nalezena snížená hladina ferritinu nebo železa v krvi. Někdy je objevena také chudokrevnost," přibližuje lékař Bohumil Ždichynec. Velkou roli na vzniku aftů a jejich neustálému návratu, má dědičnost. Děti rodičů, kteří trpí afty, mají velkou pravděpodobnost, že se i u nich afty vyskytnou. Velmi často se objevují rovněž u jednovaječných dvojčat. Někdy se s afty potýkají i ženy během menstruace a těhotenství, a to kvůli nerovnováze hormonů v těle.

Mnoho lidí se domnívá, že příčinou vzniku aftů jsou viry a bakterie, to ale není tak úplně přesné. Tyto faktory mají vliv pouze v pozdější fázi, kdy prodlužují dobu hojení. Vznik aftů může mít ale co dočinění s alergiemi na určité druhy potravin, jako jsou jahody, ořechy, lepek, nebo látku SLS, která je obsažená v zubních pastách.

"Vyloučit nelze ani mechanické a chemické podráždění ústní dutiny, například kvůli ortodontickým aparátům, jako jsou rovnátka, špatně sedící zubní protéze či zubnímu kartáčku, který je příliš tvrdý. Vliv mohou mít i amalgámové plomby a vzácně i druhotné poškození některými léky," vysvětluje Ždichynec.

Jak vypadá léčba

Zbavit se aftů bývá většinou běh na dlouhou trať. Jeden unierzální postup léčby totiž neexistuje. Většinou zmizí spontánně do několika dnů až týdnů, záleží na velikosti, místu, kde se vyskytují a celkové obranyschopnosti člověka. Větší afty se ale hojí déle a mohou po nich zůstávat i jizvy. Pokud aft už máte, je dobré ho ošetřit pomocí dezinfekce. Zkuste taky zvýšit příjem vitaminu B, ten najdete v kvasnicích, vejcích, luštěninách, listové zelenině nebo bramborách. 

Myslete na imunitu

Nejdůležitější je celkově posílit imunitní systém, zvláště teď po zimě. Dopřávejte si dostatek spánku a odpočinku, pravidelně se hýbejte, zaměřte se na dostatečný příjem ovoce a zeleniny a snažte se nestresovat se. Vyzkoušet můžete i doplňky stravy, které tělu dodají vitaminy a minerály. "Důležité jsou především polyfenoly: antioxidanty, které mají pozitivní vliv na metabolismus a chrání tělo před škodlivinami," upozorňuje lékař Bohumil Ždichynec. Vyzkoušet můžete doplněk stravy Immun44 od společnosti Vegall Pharma, který kromě polyfenolů obsahuje i vitaminy, minerály a stopové prvky.

Další kroky k prevenci

Pokud na afty trpíte, je dobré se vyhnout dráždivým potravinám, jako jsou citrusy a kořeněná jídla. Taky křupavé pokrmy, jako například chipsy, mohou poranit ústní sliznici, kde se poté může objevit vřídek. Na afty často trpí kuřáci, protože cigarety obsahují cizorodé látky, které narušují sliznici ústní dutiny a ta je pak náchylnější k zánětům a infekcím.

Neopomínejte ani důkladnou ústní hygienu, a to jak preventivně, tak při hojení aftů. Používejte měkčí zubní kartáček a pastu bez pěnivé složky SLS. Pokud hojení aftů trvá déle, než je běžné, je na čase zvážit návštěvu zubního lékaře. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama