reklama

Zázračná kořenová zelenina: Skrývá v sobě sílu a prospívá hlavně ženskému zdraví

Mrkev, celer nebo petržel pro mnoho lidí bývají celkem nudným kuchyňským doplňkem. Přitom stojí za pozornost. Kořenová zelenina v sobě má totiž značnou sílu. Především pro ženské zdraví je nedocenitelná.

Foto: iStock

O čakrovém systému většina lidí ví. Proto je určitě zajímavé zmínit, že kořenová zelenina, tedy - celer, mrkev, petržel, ale i třeba řepa, jsou v tomto pojetí spojované s první, kořenovou čakrou.

Jedná se o energetické centrum nacházející se mezi genitáliemi a konečníkem. V jogínském pohledu je toto místo spojované s uzeměním - tedy s nohama a chodily, dále pak s kostmi, zuby, nehty, ale i s imunitním systémem, tlustým střevem a krevním oběhem. Proto veškerá kořenová zelenina, v různých úpravách blahodárně působí na výše zmíněné. Také se říká, že první čakra souvisí s Matkou Zemí a pro ženy je tedy její posilování výborné v podpoře ženskosti, pocitu uzemění a zakořenění ve vlastním životě.

Mrkví proti stárnutí

Nejznámější "kořenovkou" je asi mrkev. Ta má mnoho schopností. Například čistí plíce v místech, kde je hodně zamořený vzduch, třeba smogem. Pomáhá údajně i proti rakovině plic. Kromě tohoto typu rakoviny je, podle odborníků na alternativní medicínu, velmi nápomocná při léčení rakoviny děložního čípku. Pravidelná konzumace mrkve pomáhá při posílení imunity, je proto žádoucí se na ni zaměřit během zimy, kdy nám energie výrazně ubývá. Zejména ženy určitě ocení i anti-age účinky, kterými tato oranžová zelenina disponuje. Betakaroten bývá součástí krémů prosti stárnutí, ale můžete si vytvořit i domácí mrkvovou masku. Jen čerstvá, nastrouhaná mrkev se může přikládat na jizvičky a rány a hezky hojí. Když budete pít čerstvou šťávu z mrkve každý den, pleť získá zářivý nádech.

Petržel jako afrodiziakum

Nenápadnou petržel prý používaly dámy ve starém Římě jako afrodiziakum, gladiátoři zase na podporu síly a svalů. Dnes je tato kořenová zelenina spojovaná především s trávením. Při její pravidelné konzumaci by se vám měl pročistit trávicí trakt a optimálně upravit jeho funkce. V zimě je prý lepší využívat sušenou petržel, na jaře a v létě je zase čerstvá zelenina výbornou přísadou do šťáv. Třeba kombinace řepy, petržele a pomeranče, je pro naše trávení dobrým životabudičem. Petržel je nápomocná také pro lidi trpícími zapáchajícím dechem, ať už chronicky nebo po nějakém aromatickém jídle. Stačí sníst trochu sušené nebo čerstvé petržele a dech bude v pořádku.

Celer pomůže při menstruaci i sexu

Klasická bulva celeru nebo řapíkatý celer pomáhají posílit organismus už celá staletí. Jde také o zásobárnu železa, takže je doporučován ženám, které hodně krvácejí při menstruaci a také je vhodné ho hojně přidat do stravy v šestinedělí. Muži asi ocení afrodiziakální schopnosti, jež celer nabízí. Prý ho pravidelně jedl i svůdník Casanova, když byl po náročných sexuálních výkonech. V chladnějších měsících jistě oceníte výborný celerový krém, který prohřeje tělo, nakopne mozkovou aktivitu a ještě zesílí imunitu. Zároveň je celer, v jakékoli úpravě, vhodný pro lidi, které trápí vysoký tlak a stejně jako mrkev posiluje i zrak.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama