reklama

Zázračné účinky probiotik: Pomohou nejen trávení, ale i pleti

Jak dokážou probiotika povzbudit tělo? K čemu všemu jsou dobrá a jaký význam mají pro naši pokožku?

Foto: iStock

Většina lidí si kupuje v lékárně probiotika jako doplněk k antibiotické léčbě (ta tělo zbavuje nejen špatných,ale i těch dobrých bakterií), kdy jsou střeva léky oslabena.

Vzhledem k tomu, že je kůže největším orgánem lidského těla, argumentují dnes dermatologové tím, že pokud byly pozitivní účinky probiotik prokázány na trávicím ústrojí, mohou také pomoci zlepšit stav naší kůže.

Probiotická multifunkčnost

Probiotika mají, co se týče zdraví, několik důležitých funkcí, a to nejen ty, které se týkají našeho zažívacího traktu, ale i celého těla. Mezi tyto funkce patří například pomoc při trávení, boj proti virům a rýmě, podpora dobrého stavu kostí, pomoc při opravě poškozených tkání a mají také důležitou roli v produkci serotoninu.

Řešení i pro atopiky

Výzkumy dokazují, že vliv probiotik na pokožku je opravdu velký a stále ještě vcelku podceňovaný. Probiotika bojují proti volným radikálům, pomáhají udržet čistou a zdravou kůži, zmenšují póry, vyrovnávají pH pokožky a omlazují ji. Také jsou skvělá na velmi suchou, až atopickou pokožku, kterou dokonale zklidňují.

Pomohou proti akné i stárnutí kůže

Odborníci se tedy shodují v tom, že probiotika dokážou léčit kožní problémy, jako jsou ekzémy, rosacea nebo akné. Probiotiky dokážete také bojovat proti důsledkům stárnutí, mezi které patří jemné linky či vrásky, tak i pomoci s hydratací pokožky a zmírnit poškození sluncem. Podle dermatologů probiotika dokážou dokonce pomoci budovat kolagen. Ten je přitom primární bílkovinou v pokožce, jež má na starosti pevnost a strukturu pleti.

Vnitřní i vnější užití

Pokud chcete mít krásnou, zdravou a šťavnatě vypadající pleť, měli byste ji krmit nejen kefíry, mléčnými zákysy a jogurty, ale také kosmetickými produkty, které probiotika obsahují. Vyzkoušet můžete například probiotickou termální vodu, čisticí mléka, denní a noční krémy nebo speciální séra. Skvělé účinky v každodenním použití mají i mýdla s probiotickými kulturami (vyzkoušet můžete produkty značek Vichy, La Roche Posay, Tata Harper, Ryor a především celou řadu pleťové i tělové péče pro dospělé i děti značky Pure Beginnings). Pokud chcete užívat probiotika vnitřně, novinkou na trhu jsou například žvýkací tablety BioGaia, které koupíte v lékárnách. 

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama