reklama

Kolika let se dožiji? Japonští vědci mají způsob, jak to do pár vteřin zjistit

Výzkumníci z univerzity v Kjótu zjistili, že špatná rovnováha je indikátorem nižšího věku dožití a rizika infarktu. Vyzkoušet, jak na tom jste, můžete za pomoci jednoduchého kontrolního cviku, který může provést každý sám doma.

Jednoduchý cvik může pomoci odhalit, zda vám hrozí předčasné úmrtí.
Jednoduchý cvik může pomoci odhalit, zda vám hrozí předčasné úmrtí. | Foto: Shutterstock

Japonští výzkumníci testovali 1300 účastníků středního věku a starších a na základě výsledků se ukázalo, že u lidí, kteří měli problém udržet se na jedné noze, jsou pozorovatelné změny v mozkových cévách. Ty mohou poukazovat na hrozící riziko infarktu myokardu. 

Zdravý člověk by se podle vědců měl udržet na jedné noze alespoň 20 vteřin, ale ideálně celou minutu, aniž by se musel druhou nohou krátce dotýkat země nebo se příliš třásl či kymácel. 

Pro domácí test si kolem sebe udělejte dostatek prostoru a zároveň mějte poblíž něco pevného pro případ, že rovnováha selže. Stoj na jedné noze se zkouší oboustranně a pro odpočet času je nutné použít stopky. Lidé totiž mají tendenci počítání ve stresu zrychlovat. 

Celé cvičení zopakujte ještě se zavřenýma očima. Takto byste měli na obou nohách vydržet alespoň deset vteřin. Podle výsledků Medical Research Council ženy a muži ve věku 53 let, kteří se nemohli v této pozici udržet ani dvě vteřiny, mají třikrát větší pravděpodobnost, že zemřou před 66. rokem, než jejich vrstevníci, kteří se na jedné noze se zavřenýma očima udrželi alespoň deset vteřin. Lidem, kteří nebyli schopni splnit test vůbec, hrozí, že zemřou v následujících 13 letech. 

Výzkumníci proto doporučují svou rovnováhu trénovat. Ta se zhoršuje tím víc, čím méně je člověk fyzicky aktivní. Zhoršená rovnováha pak vede k četnějším pádům, které mohou být nejen v pokročilejším věku fatální. Jak upozorňuje Světová zdravotnická organizace, pád je druhým nejčastějším důvodem úmrtí. 

Mohlo by vás zajímat: Covid postihuje i srdce, lidé s infarkty chodí pozdě

U značného počtu pacientů způsobuje covid zánět srdečního svalu, byť ne závažný, upozorňuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama