Pozor na exotickou dovolenou. Děti mohou i zemřít
Pobyt u moře je pro zdraví to nejlepší, říkáte si možná. Pozor ale, aby vám zdraví naopak nevzal. Dětem může způsobit i smrt.
Pobyt u moře je pro zdraví to nejlepší, říkáte si možná. Pozor ale, aby vám zdraví naopak nevzal. Dětem může způsobit i smrt.
Před nedávnem zemřel v Thajsku šesitměsíční chlapeček, jemuž čeští rodiče také chtěli dopřát to nejlepší. Příčinou úmrtí bylo selhání orgánů kvůli septickému šoku.
Dětem stačí moře v Evropě
"Do roka věku by děti neměly cestovat dál, než jen po Evropě. Rozhodně až tehdy, kdy má dítě hotové základní očkování," připomíná odborník na cestovní medicínu MUDr. Jan Rutsch. Například v případě břišního tyfu lze očkovat až od dvou let.
V tak útlém věku totiž není vyvinutý imunitní systém a nedokáže ani čelit některým zdravotním rizikům, jako jsou infekční nákazy a průjmy. Rodičům nejmenších by doktor Rutsch tak doporučil maximálně Chorvatsko vlastním autem. Už proto, že v letadle nemá dítě potřebné pohodlí (o pohodlí ostatních cestujících ani nemluvě).
Doporučujeme: MUDr. Jonáš: Parazitární šílenství zachvátilo Česko
Thajsko a další exotické destinace včetně Egypta nebo Tuniska tak podle něj představují zbytečné riziko, ale bezpečné není ani Bulharsko, Španělsko, Řecko nebo Turecko. "U moře je zřejmě relativně všechno v pořádku, ale ve vnitrozemí můžete potkat pravý sředověk, co se týká hygienických podmínek," varuje doktor Rutsch.
U moře jsou také komáři
Velkým cestovatelským nebezpečím je hmyz. Stačí "obyčejný" komár - a ti exotičtí jsou ještě horšími trapiči, než ti čeští. Kromě boreliózy a různých viróz se od nich v přímořským zemích můžeme nakazit i schistozomiázou. Při této nemoci, jíž se někdy říká také bilharzióza, se drobní červi zavrtávají pod kůži a způsobují zvětšení uzlin a horečku. Nebezpečí však spočívá především v tom, že napadají vylučovací systém, střeva a játra.
Náš tip: Zápal mozku lze chytit i na letišti v Praze, říká lékař
MUDr. Rutsch také varuje před častou snahou cestovatelů zachraňovat místní toulavá zvířata. "Psi mívají na čenichu echinokoky, což jsou parazité z rodu tasemnic. Říká se jim měchožil zhoubný nebo také tasemnice liščí." Měchožil se přes střevní stěnu dostane do lidského těla, kde se zapouzdří a vytvoři tzv. echinokokovou cystu. Je velká několik centimetrů a plná zárodků echinokoka. Výskyt je v ČR stále častější - nejspíš právě následkem cestování.
Pozor na vzteklinu
Kočky zase přenášejí vzteklinu - například loni na oblíbeném turistickém místě Bali způsobily epidemii vztekliny, kterou se řadu měsíců nedařilo tamním zdravotním úřadům dostat pod kontrolu. Jindy vzteklinu přenášejí také opice - i ty zdánlivě krotké, se kterými se cestovatelé rádi nechávají vyfotit například na tržišti.
Opice také roznášejí žlutou zimnici, která může způsobit i smrt. Podle doktora Rutshce se rozhodně vyplatí sledovat aktuální situaci, protože některé země povinnou vakcinaci proti této chorobě sice zruší, ale pak opět podle potřeby zavedou. Lepší je nechat se očkovat v předstihu doma v ČR, než přímo na místě za drahé peníze, v pochybných podmínkách a možná i pochybnou látkou..
"Tak mě chtěl očkovat přímo celník na hranici, který z kapsy neuvěřitelně špinavého kabátu vytáhl mnohokrát použitou injekční stříkačku," vzpomíná doktor Rutsch na své barvité cestovatelské zážitky, tentokrát z Jižní Ameriky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Pozor na koupání v Egyptě! říká lékař cestovní medicíny
10 jídel, která vás dokážou zabít
V Africe jsem se naučila pokoře, říká Beata Rajská