reklama

Ponožkoboty jsou nové tenisky. Chodit v nich doporučují i fyzioterapeuti

Nejsou to ani boty, ani ponožky. Česká značka Skinners před čtyřmi lety přišla na trh s ponožkobotami ze speciálních funkčních vláken, které plně nahrazují běžnou obuv a pomáhají zlepšovat svaly a šlachy chodidel. O jejich vhodnosti pro chůzi i sport jsou přesvědčeni také fyzioterapeuti. Podívejte se, proč jsou pro většinu lidí vhodnější než běžné boty.

"Klasické boty nejsou pro naši nohu vždy tím nejlepším, zvláště pak, jsou-li těsné, tuhé a nedávají svalům a šlachám na chodidlech příliš volnosti," říká Petr Procházka, jeden ze zakladatelů Skinners. Prohlédnout grafiku
"Klasické boty nejsou pro naši nohu vždy tím nejlepším, zvláště pak, jsou-li těsné, tuhé a nedávají svalům a šlachám na chodidlech příliš volnosti," říká Petr Procházka, jeden ze zakladatelů Skinners. | Foto: Michal Kašpar

Za brněnskou značkou Skinners stojí mladá dvojice Petr Procházka a Michaela Matějková. Skinners jsou typem takzvané barefoot obuvi, která navozuje pocit chůze naboso. Tyto typy bot mají supertenkou podrážku maximálně šest milimetrů, díky čemuž chodidla lépe vnímají povrch, po kterém se pohybují.

První model vyvinul Petr Procházka z ponožky, aby pomohl svému kamarádovi, který si poranil nohu, a nemohl tak chodit v klasických botách. K ponožkám připevnil podrážku a první prototyp Skinners byl na světě.

"Lidé by měli mít více druhů obuvi ve svém botníku a střídat je. Klasické boty totiž nejsou pro naši nohu vždy tím nejlepším, zvláště pak, jsou-li těsné, tuhé a nedávají svalům a šlachám na chodidlech příliš volnosti, " vysvětluje Petr Procházka. A za pravdu mu dávají také fyzioterapeuti. 

Chodidlo je dokonalý nástroj, boty nepotřebuje

"Přirozenou funkcí našich chodidel je opora ve vzpřímeném bipedálním (na dvou nohách) stoji a chůzi. Chodidlo je dokonalý nástroj, který všechny své funkce zvládá i bez vnější pomoci. Bota, tak jak ji známe, je zásahem do přirozených funkcí nohy. Běžná dostupná obuv ovlivňuje strukturální poměry chodidla a zasahuje do funkce nohy," tvrdí Monika Ballýová, fyzioterapeutka z
Vo2max Klinika celostní terapie a sportu. 

Skinners jsou navíc vyrobeny z odolných funkčních vláken a ze spodní strany jsou vyztuženy dvouvrstvou podrážkou z velmi odolného švédského polymeru zapuštěného do textilie bez použití lepidel a švů.

"Nepoužíváme žádné toxické změkčovadlo a použité sloučeniny jsou zcela bez obsahu ftalátů. Naše výroba je bezodpadová, což není u bot běžné. Výrobní odpad je minimalizován pod hranicí jednoho procenta," říká Michaela Matějková s tím, že veškerá výroba probíhá v České republice.

Podívejte se, jaké další výhody má barefoot obuv a proč ji doporučují i fyzioterapeutovi.

reklama
reklama