reklama

Podvod století: Prasečí chřipka?

Chřipky zase přibývá, jen už se o ní tolik nemluví s přívlastkem ,,prasečí". Ještě před pár týdny tohle spojení znělo ze všech stran a působilo jako hrozba, která vymaže lidstvo z povrchu Země.

Foto: Reuters

Chřipky zase přibývá, jen už se o ní tolik nemluví s přívlastkem "prasečí". Ještě před pár týdny tohle spojení znělo ze všech stran a působilo jako hrozba, která vymaže lidstvo z povrchu Země.

Jenže očekávaná katastrofa se nekonala.Lidem, kteří byli většinou skeptičtí už předem a na očkování se nijak nehnali, definitivně rozptýlil obavy zdravotnický expert Rady Evropy a epidemiolog Wolfgang Wodarg, Podle něj šlo o podvod století.

Čemu věřit?

Zosnovaly jej údajně farmaceutické firmy za účelem zisku - přesně tak, jak se říkalo mezi lidmi. Doktor Wodarg také připomněl, jak Světová zdravotnická organizace WHO změnila kritéria pro vyhlášení pandemie, aby státy nakoupily co nejvíce vakcín.

Vytáhl také na světlo, že Klaus Stöhr, který byl ve WHO donedávna zodpovědný za sledování chřipky, náhle začal pracovat pro firmu Novartis, jenž vakcínu vyrábí. A poukázal na to, kolik politiků ve USA, Británii nebo Německu jsou akcionáři farmaceutických firem nebo sedí v jejich dozorčích radách.

Na žádost Wolfganga Wodarga pak Rada Evropy přijala rezoluci, požadující vyšetřit postup WHO během tzv. prasečí chřipky.

Kolik sneseme?

Pokud by to byla pravda, jak to, že ještě nejsou lidé v ulicích a na náměstích a nežádají hlavy zodpovědných činitelů? Je vůbec možný tak obrovský komplot a tak sprostá lež? Tak neuvěřitelná manipulace? Copak kvůli prasečí chřipce z nás mohou dělat voly? A hlavně: máme se definitivně přestat bát?

Pravda je zřejmě složitější, zvlášť pokud budeme uvažovat bez emocí. Prasečí chřipka letos nahradila "běžnou" chřipku, jíž se říká sezónní proto, že její virus každou sezónu mutuje a mění se. I proto způsobuje pandemické chřipkové epidemie, známé z minulosti.

Virus H1N1 je o něco agresivnější, a epidemiologové v dobré víře - především kvůli obavám z nové pandemie, na kterou se čeká už od konce 90. let - přecenili jeho nebezpečnost. Přesto je nutné brát jejich varování vážně. Proč? Protože na chřipku můžete skutečně zemřít. Ať už na prasečí nebo na jinou.

Zprasená sezóna

Dlouhodobé statistiky ukazují, že virem chřipky se každoročně nakazí 33 % obyvatel, z nichž 26 % skutečně chřipkou onemocní.

Jen v ČR na ni každý rok zemře kolem dva a půl tisíce lidí. Celosvětově jde ještě o vyšší procento nemocných. Studie Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) pro celou populaci EU (přibližně 500 milionů obyvatel) dospěla k průměrnému počtu 125 tisíc úmrtí v důsledku chřipky za jeden rok (40 tisíc v mírných sezonách a až 220 tisíc v sezonách s rozsáhlou chřipkovou epidemií).

Ukázalo se například, že během chřipkové sezóny se vždy rapidně zvyšuje počet pacientů, kteří zemřou na infarkt. Toto zvýšení představuje zhruba třetinový posun proti jiným obdobím.

Tato statistika je tak dostatečným potvrzením velmi opomíjeného faktu, že na chřipku se umírá. Letos se umírá na tu prasečí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama