reklama

Počítače kazí oči. A co tablety a čtečky?

Nečti vleže nebo při světle baterky, zkazíš si oči - poučky babiček už neplatí. Dnes si oči kazíme moderně.

Foto: Profimedia.cz

Nečti vleže nebo při světle baterky, zkazíš si oči - poučky babiček už neplatí. Dnes si oči kazíme moderně.

Většina lidí řeší spíše to, do jaké míry může zrak zhoršit každodenní práce s počítačem nebo časté používání elektronické čtečky knih či tabletu.

Aby nám počítač neničil oči

"Vždycky dávám svým pacientům příklad: Když vám řeknu, že celý den máte hledět do rozsvícené žárovky, tak si o mně pomyslíte, že jsem blázen. Jenže jestliže se díváte celý den do zářícího monitoru, je to asi přibližně stejně nezdravé. To znamená, že je to zdroj světla, který vede k tomu, že se zužuje zornička, je přesvětlená sítnice," vysvětluje přední český oftalmolog MUDr. Petr Novák z Refrakčního Centra Praha.

Doporučujeme: 7 jídel pro váš bystrý zrak

Oko sice není přímo v ohrožení, ale zvýšenou námahou se brzy unaví, což se může projevit například pocitem suchých očí, bolestí hlavy, rozmazaným viděním nebo zhoršeným viděním na dálku (tzv. syndrom počítačového vidění).

Pro snížení zrakové námahy při dlouhodobé práci s počítačem je proto třeba dodržovat několik opatření.  K nim patří například:

  • pracovat při vhodném osvětlení
  • dbát na správné umístění stolu a monitoru
  • zamezit oslnění z odlesků monitoru

Důležité také je dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti. Existují také cviky na zlepšení zraku.

Pro zdravý zrak čtěte bílé na černém

Doktor Novák upozorňuje na výhody spojené s používáním moderních technologií: "Programy, které jsou určeny pro tento účel, umožňují zvolit pozitiv nebo negativ, tzn. černé na bílém, nebo bílé na černém či jiném odstínu. Pro oko je mnohem přirozenější, když podklad písmen je tmavý a písmena jsou světlejší."

Náš tip: Co nás připraví o zrak?

Zkušený oční lékař dodává ještě jedno překvapivé zjištění, týkající se 3D projekcí, které sledujeme prostřednictvím speciálních polarizačních brýlí: "Ne každý divák si z jejich sledování odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel, kterými jsou brýle osazeny, plnohodnotně vidí pouze jedinec, který má obě oči v pořádku nebo případnou oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi či čočkami."

Návštěva 3D projekce tak může odhalit nějakou skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo. Přitom spousta lidí k očnímu lékaři vůbec nechodí a dokonce jezdí autem, i když nemá zrak v pořádku.

Když špatně vidí řidič

V ČR má řidičský průkaz přes šest a půl milionu lidí. Alarmující je, že mnoho lidí usedá za volant s nezkorigovanou zrakovou vadou. Zhoršená zraková orientace je přitom často příčinou vážných dopravních nehod.

Při řízení přijímáme až 90 % informací zrakem a podle odborníků získáváme při řízení vozidla optimální zrakovou orientaci až po ujetí 50 000 km v různých dopravních podmínkách. Na reakci ve složité dopravní situaci má řidič dvě sekundy a jen dobrá zraková orientace mu dovolí bezpečně reagovat.  Právě únava očí z celodenního zírání na monitor může být nebezpečná.

Schopnost vidění za volantem se zhoršuje při špatném počasí a v noci. Problémy s viděním za zhoršených světelných podmínek trápí přibližně 40 % lidí, kteří nosí dioptrické brýle a často je přiznávají i lidé bez diagnostikované dioptrické vady. Téměř polovina všech vážných dopravních nehod se stane v noci, ačkoliv je na silnici pouze 20 % aut.

Brýle, nebo čočky? Obojí může být nebezpečné

Brýle i kontaktní čočky přitom mohou řidiče přímo ohrozit. "Kontaktní čočky i brýle mohou být opravdu nebezpečné v případě nehody. Ze své vlastní zkušenosti a dlouholeté praxe očního konsiliáře v Úrazové nemocnici Brno mohu popsat řadu případů, kdy jsme u pacienta v bezvědomí museli na operačním sále pod mikroskopem extrahovat (vyjmout) z očí roztrhané kontaktní čočky nebo střepy ze skla brýlí," vysvětluje MUDr. Věra Kalandrová, primářka Oční kliniky NeoVize.

Podle ní je nebezpečí poranění oka střípkem z dioptrického skla větší než střípkem z autoskla, protože ta jsou v současnosti již konstruována tak, aby se při nárazu bezpečně rozsypala na tupé úlomky.

Pro všechny, kdo mají dioptrickou vadu, však moderní medicína nabízí řešení. A to v podobě laserových nebo nitroočních operací, které pacienta zbaví brýlí nebo kontaktních čoček.

Jak se operují oční vady?

Krátkozrakost - řidič špatně rozeznává vzdálené předměty, citlivě vnímá oslnění, sebemenší nekorigovaná vada je vysoce riziková! Myopie se koriguje "mínusovými" čočkami, které posunou obraz na sítnici a ten se tak stává ostrým. Trvalou korekci myopie zajistí refrakční operace NeoLASIK nebo implantace nitrooční kontaktní čočky.

Astigmatismus - obraz je rozostřený, zamlžený a deformovaný na všechny vzdálenosti. Řidič nerozeznává kontrasty mezi horizontálními, vertikálními nebo zešikmenými řádky, má problémy s vnímáním hloubky a prostoru. Při řízení auta za snížených světelných podmínek má značně zkreslený vjem. Vada se koriguje torickými nebo také cylindrickými brýlovými čočkami, které vyrovnávají nepravidelné zakřivení rohovky. Dá se napravit laserovým zákrokem, u lidí starších 40 let je vhodnější nelaserový zákrok.

Vetchozrakost (presbyopie) -  oko ztrácí schopnost zaostřit do blízka. Řidič může mít potíže při sledování údajů na palubní desce či na navigaci. Presbyopii lze korigovat nelaserovým zákrokem typu PRELEX, při němž je do oka implantována speciální více ohnisková nitrooční čočka, která umožňuje dobré vidění do dálky i na blízko bez použití brýlí.

Šedý zákal - řidič má zamlžené a rozostřené vidění, hlavně při pozorování předmětů do dálky. Cítí nepříjemné oslňování při silnějším slunečním světle nebo při nočním řízení automobilu. Narůstá krátkozrakost či astigmatismus. Vada se nedá zastavit ani zpomalit, ale dá se léčit chirurgicky.

Glaukom (zelený zákal) - vidění je zpočátku zamlžené, dochází k občasným výpadkům v zorném poli, které jsou s postupem nemoci častější a nepřehlédnutelné. Řidič ztrácí periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. U složitých případů glaukomu se provádí chirurgická a laserová léčba zeleného zákalu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nošení brýlí oslabuje oči? aneb Mýty a pravdy o zraku

Jak Češi přestali tloustnout?

Dovolená se blíží: Jak vybrat správný kufr na cesty?

 

 

reklama
reklama
reklama