reklama

Počet mladých kuřáků během první vlny pandemie vzrostl o čtvrtinu, ukazuje výzkum

Lockdown byl obdobím velkého stresu pro mnoho lidí. Výsledkem je podle anglického výzkumu i vyšší počet mladých kuřáků. Zároveň se ukazuje, že se lidem dařilo také úspěšněji s tímto zlozvykem skoncovat v porovnání s dobou před pandemií.

Foto: Shutterstock.com

Počet mladých kuřáků během během první vlny pandemie vzrostl o čtvrtinu, ukazují výsledky nového výzkumu. 

Podle srpnové studie ve věkové skupině mezi 18 až 34 lety přibylo v Británii během pandemie 25 procent kuřáků, přibližně tedy 650 tisíc jedinců. Stejný výzkum mapující období od března do července 2020 zároveň zjistil, že vzrostl i počet těch, kterým se úspěšně podařilo tohoto zlozvyku zbavit. 

Výzkumníci z londýnské a sheffieldské univerzity uvádí, že ve srovnání s dobou před koronavirovou krizí došlo k nárůstu počtu lidí ve všech věkových skupinách, kteří přestali kouřit v porovnání s dobou před pandemií.

Napříč všemi věkovými kategoriemi došlo také ke zvýšení vysoce rizikového pití. Ten byl vyšší u žen (55 procent) a u lidí ze znevýhodněného prostředí (64 procent). 

Vedoucí studie Sarah E. Jacksonová pro zpravodajský portál Sky News řekla, že je fantastické, že se tohoto zlozvyku někteří jedinci během karantény zbavili. "Nicméně, první lockdown byl také obdobím velkého stresu pro mnoho lidí. Z toho důvodu vidíme nárůst kouření a rizikového pití u skupin, jež pandemie zasáhla nejvíce." 

Mohlo by vás zajímat: Češi se topí v alkoholu, pivo se často podceňuje, čísla jsou alarmující, říká Kuda 

Jedinou možností, jak snížit spotřebu alkoholu, je celospolečenská diskuze podobná té, která probíhala u kouření, míní adiktolog Aleš Kuda. | Video: Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama