reklama

Výzkum: Matky předškoláků pily během pandemie o 300 procent více alkoholu

Spotřeba alkoholu stoupla u matek dětí do pěti let o více než 300 procent, vyplynulo z americké studie neziskové organizace RTI International. Výzkumníci se zaměřili na období od začátku pandemie do konce roku 2020.

Americká studie dospěla k závěru, že matky předškolních dětí pily během pandemie až třikrát častěji než dříve.
Americká studie dospěla k závěru, že matky předškolních dětí pily během pandemie až třikrát častěji než dříve. | Foto: Shutterstock

Jedna z autorek studie Carolina Barbosaová upozorňuje, že ženy vykazovaly větší tendenci užívat alkohol jako prostředek ke zvládání stresu, depresí a úzkostí. U matek předškolních dětí vzrostla jeho konzumace mezi dubnem a listopadem 2020 o 323 procent. 

Předpokládá se, že stres u žen během pandemie způsobila nedostupnost škol, školek a dětských skupin a souběh distanční výuky a práce z domova. Naplno se tak projevilo nerovné rozdělení péče v heterosexuálních svazcích.

Barbosaová dále uvádí, že stres je také reakcí na pandemii jako takovou. "Zvýšená konzumace alkoholu bývá spojována s přírodními katastrofami a dalšími velkými událostmi, které spouštějí deprese a úzkosti. Pandemie nemoci covid-19 rozhodně odpovídá tomuto popisu," cituje ji tisková zpráva

"Konzumace alkoholu ženami byla v posledních dvou desetiletích na vzestupu a náš výzkum ukazuje, že pandemie tento trend dále urychlila," doplnila autorka. 

Celkově výzkum ukázal, že Američané vypili v listopadu 2020 o 39 procent více alkoholu než rok předtím ve stejném období. Nárazové pití velkého množství alkoholu se během pandemického roku stalo o 30 procent častějším. 

V Česku hrozí alkoholismus každé sedmé ženě

Změny ve způsobu konzumace alkoholu ukázala i česká data sesbíraná společností Nielsen Admosphere. Podle výsledků výzkumu toho sice lidé během lockdownů vypili celkově méně, než by byli schopni zkonzumovat v hospodách, o 20 procent lidí více se však uchýlilo k rizikovému pití doma o samotě. Ženy často odpovídaly, že pijí doma s partnerem, jiným členem rodiny nebo se spolubydlícím. Větší problémy měli rizikoví konzumenti alkoholu, jejichž pití se dále zhoršilo. 

Český rozhlas Plus zase nedávno informoval, že alkoholismem je ohrožena každá sedmá žena. Nejrizikovějším obdobím je právě mateřství, kdy se ženy pitím pokoušejí řešit únavu, vyčerpání, stres a frustraci z monotónních činností. 

Mohlo by vás zajímat: Alkoholičkami se opovrhuje, ale být abstinentka se tady nenosí

Abstinovat není automatické a jednoduché, je tam tenká hranice, v covidu je to mnohem těžší. Na ženu alkoholičku je pohlíženo s obrovským opovržením. | Video: DVTV, Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama