Po antikoncepci návrat k normálu trvá, říká lékařka
Jak ukončit antikoncepci? Co to s organismem udělá? Tak jste se ptali v dnešním on-line rozhovoru se známou gynekoložkou.
On-line rozhovor s gynkoložkou ukázal, že největší zájem mají české ženy o informace o antikoncepci.
Zatímco ještě před nedávnem se ženy dychtivě ptaly na nové možnosti a druhy antikoncepce, dnes naopak často řeší její ukončení. MUDr. Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti tak mnohokrát odpovídala na problémy, související s vysazením antikoncepce.
Kdy se vrátí cyklus?
Především je třeba říct, že přestat brát pilulky můžete kdykoliv - není třeba na nic čekat, klidně i ze dne na den. Počítat všek musíte s tím, že se vám může vrátit silná menstruace, bolesti při menstruaci nebo premenstruační syndrom.
Doporučujeme: Téma: Antikoncepce
"Pokud jste na akné trpěla před započetím s hormonální antikoncepcí, je možné, že se vám pleť zhorší. Vliv na velikost prsou obvykle antikoncepce nemá," upozrnila naše odbornice.
"Někdy po dlouhodobém braní antikoncepce trvá i několik měsíců, než se objeví spontánní menstruační cyklus. Pokud nemáte subjektivní obtíže ( bolesti prsou, bolesti v podbříšku), ještě jeden cyklus vyčkejte," radila doktorka Vavřinková čtenářce Lucii, která se obávala, proč jí po ukončení HA nepřišla menstruace.
Obávaná trombóza
Hodně dotazů se sešlo také k tématu, který hýbe médii. Leidenská mutace způsobuje větší srážlivost krve a tím i větší riziko výskytu trombózy. Proto je velmi důležité o ní vědět zejména při volbě antikoncepce. Doporučuje se nechat si udělat testy na trombolfilní mutace.
Provádí je celá řada pracovišť - centa asistované reprodukce, hematologie, trombofilní centrum apod. Podle doktorky Vavřinkové je vhodnější užívat jen čistě gestagenní antikoncepci, která je i z hlediska rizika hluboké žilní trombózy šetrnější.
Všechny odpovědi MUDr. Blanky Vavřinkové naleznete v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem
Náš odborník
MUDr. Blanka Vavřinková, CSc.
Gynekolog a porodník. Specializuje se na perinatologii - problematiku předčasného porodu, prenatální diagnostiku a rizikové těhotenství. Pravidelně publikuje v českém i zahraničním tisku, je autorem a spoluautorem tří monografií, kapitolami přispívá do monografií svých kolegů a pravidelně se aktivně formou přednášek či posterů účastní konferencí v tuzemsku i zahraničí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Menopauza ve 24 letech? Problém (nejen) topmodelek
Rakovina kůže: Humbuk, nebo skutečná hrozba?
Jak uzdravit vlasy a pleť, radí lékárník i bylinkářka