reklama

Pijte čaj se solí + další nápoje, co překvapí a uzdraví

Kromě čisté vody lidské tělo občas ocení i nápoje, u kterých byste to možná nečekali. Včetně kávy a koly - i ty umí být prospěšné!

Foto: Profimedia.cz

Okolo pitného režimu se v poslední době točí stále více debat. Jedny názory kážou pít nejméně 2,5 litru čisté vody denně, jiné radí pít jen když si tělo samo řekne.

Podobně černobílé je i hodnocení vhodných a nevhodných tekutin. Pravdou však je, že kromě čisté vody lidské tělo občas ocení i nápoje, u kterých byste to možná nečekali. Třeba často zavrhovanou kávu a Coca-colu, která byla v době svého vzniku dostupná jen v lékárně.

Pozor na otravu vodou

Voda by se neměla pít naráz, ale v malých dávkách v průběhu celého dne. Tělo, kterému dodáme tekutinu pouze jednou či dvakrát za den, nebude hydratované, ale přepité. Vysoké množství vody v těle pak může škodit.

Problém nastává především v ledvinách, které se s vyšším množstvím tekutiny neumějí vyrovnat. Pokud se lidově řečeno přepijeme, může v nejvážnějších případech dojít k otravě vodou a následně i ke smrti. Dávejte tedy pozor, abyste svému tělu dodávali přiměřené množství tekutin v pravidelných dávkách.

Pokud doplňujete tekutiny bylinnými čaji, myslete na to, že čaje by měly být slabé a byliny byste měli střídat. Při nadměrné denní konzumaci by totiž mohly léčivé účinky bylin působit na vaše zdraví naopak negativně. říká PharmDr. Lenka Zemanová, lékárnice z Alphega lékárny v Lounech.

Čaj se solí na průjem

Ačkoli se obvykle nedoporučuje popíjet černý čaj celý den, jelikož kvůli vysokému podílu kofeinu odvodňuje organismus, jsou okamžiky, kdy jej vaše tělo ocení víc než cokoliv jiného.  Nejen při chřipce. Pokud trpíte slabou až střední intenzitou průjmového onemocnění, kterou ještě není nezbytné řešit hospitalizací, vsaďte právě na tento nápoj.

Doporučujeme: Téma: Čaj

Čaj by měl být hořký, nedochucený citronem, cukrem ani mlékem. Jeho lehká trpkost má totiž schopnost srovnat žaludeční problémy. Výjimku lze učinit u menších dětí, které by hořký nápoj odmítaly pít. Těm je pak možné čaj slabě dochutit například hroznovým cukrem. Při střevních potížích by se měl podávat ve 4 až 6hodinových intervalech v dávce 100 až 150 ml na kilogram váhy za den.

Do čaje je pak možné přidat i špetku soli, která alespoň zčásti doplní minerály, které při průjmových potížích odchází z těla. Nápoj by však neměl být co do chuti slaný. Pít by se měl po doušcích, teplý či vlažný.

Káva pro lepší mozek

Odpůrci kávy často odsuzují vysoký obsah kofeinu způsobující odvádění vody z organismu či poukazují na zvyšování krevního tlaku. Káva podávaná v rozumném množství má však pro lidské tělo také blahodárný účinek. Ukázalo se například, že obsahuje až čtyřikrát vyšší množství antioxidantů než zelený čaj, který se právě proto často doporučuje. Antioxidanty mají schopnost neutralizovat volné radikály, které narušováním buněk způsobují například předčasné stárnutí či mohou vést k vážným nemocem a poruchám imunitního a nervového systému.

Kávu pak speciálně ocení lidé s nízkým tlakem, kteří pociťují únavu a malátnost. Jeden šálek jim tlak mírně zvýší a jejich stavu tak značně uleví. Nejčastěji je však káva ceněna pro schopnost prokrvit mozek, čehož velmi často využívají lidé v kancelářích. Vhodná denní dávka kofeinu je v rozmezí 250 až 300 miligramů, což činí asi 3 až 5 šálků  denně. Tímto pravidlem se překvapivě řídí i řada tuzemských firem, které objednávají kávu pro své zaměstnance. V rámci měsíční objednávky pořizují nejčastěji 5 balíků 250gramové instantní kávy," potvrzuje oblibu kávy v ČR Jana Martínková ze společnosti Activa.

Nejvíce kávy vypijí obyvatelé Skandinávie, kde připadá na 1 osobu průměrně 3,5 šálku denně. U Čechů činí průměr 1 šálek. Jedná se o druhý nejoblíbenější nápoj na světě, hned po vodě. Smrtelnou dávku kofeinu představuje asi 100 šálků kávy.

Kola  na zklidnění žaludku

Dalším nápojem, který vaše tělo v době nevolnosti a nemoci uvítá, jsou různé druhy koly, především pak originální Coca-cola či Pepsi. Konkrétně Coca-cola totiž podle údajné kopie původního výrobního návodu z roku 1886 obsahuje směs látek a koření, kupříkladu muškátový oříšek či skořici, které podporují trávení a dovedou žaludeční nevolnosti zmírnit. Jelikož však obsahují také oxid uhličitý,  musí se podávat vychlazené, po malých lžičkách a maximálně zbavené bublinek. 

Blahodárný vliv Pepsi a Coca-coly na žaludek však není čirou náhodou či pozitivním vedlejším účinkem. Oba nápoje totiž umíchali nezávisle na sobě koncem 19. století američtí lékárníci Caleb Bradham a John Pemberton s úmyslem podávat je na předpis zákazníkům s bolestmi žaludku, ledvin či trpícím nechutenstvím.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pijete litry vody denně: Jste aquaholik a škodíte si?

Lenost není hřích. Válejte se a nedělejte nic

Zázračná Chia: Každé jídlo s nimi bude zdravější

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama