reklama

Píchá vás v koleni? Pomůže vám teplé zelí

Máte potíže s koleny? Zjistěte, proč vás bolí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Cesta dolů bývá vždycky horší než nahoru. Platí to, i pokud se jedná o potíže s koleny.

Chůze z kopce nebo ze schodů, kdy koleno nese celou váhu těla, obvykle bývá prvním momentem, kdy se přihlásí potíže s tímto kloubem.  Problémy při jiné námaze pak na sebe obvykle nedají dlouho čekat.

V koleně nemusí být jen "revma"

Ignorováním bolesti a snahou ji "rozhýbat" si můžete spíš ublížit. Rozumnější je dopřát si pár dní klidu a také bandáž, která kloub zpevní a poskytne mu oporu.

Pohyb sice pomáhá při artróze (opotřebovanou chrupavku "promaže" tzv. synoviální tekutina, která se tvoří právě při pohybu), ale při jiných onemocněních kolene stav zhorší.

Doporučujeme: Koleno, kotník, kyčle? Bolest kloubů - ptali jste se online

Píchání v oblasti kolene však nemusí hned znamenat artrózu. "Často se jedná o problémy s vazivovými strukturami a s nerovnováhou v kolenním kloubu, ale často je toto spojené i s nerovnováhou pohybového systému celého těla včetně páteře. Je to potřeba pečlivě vyšetřit, stanovit diagnozu a podle toho léčit," upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Kde vás  koleno bolí?

Vodítkem může být místo, kde se bolest či bodání projevuje. Bolest uvnitř kolena je spíše spojena s poškozením menisku. Pokud vás bolí  zvenčí nebo po straně, může jít opět o poškození menisku nebo postranních vazů. Kromě artritidy nebo "revma" existuje spousta možností, kde se mohou problémy objevit - koleno patří k nejsložitějším kloubům v celém těle. Problematické jsou zkřížené vazy, čéška (pak bolí koleno hlavně zepředu), šlachy a mnoho dalších.

Náš tip: Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze!

Známý "meniskus" jsou vazivové chrupavky uvnitř kolene, která vyrovnávají nerovnost mezi stehenní a holenní kostí. V každém koleni jsou menisky dva - větší vnitřní a menší zevní. Jeho poškození se přihlásí nejčastěji bolestí na vnitřní straně v místě kloubní štěrbiny. Někdy koleno "přeskakuje" a při chůzi cítíte lupání. Poškození menisku sice patří k nejčastějším sportovním úrazům, ale rozhodně není výsadou sportovců. Stačí podvrtnout si nohu nebo ji dlouho namáhat chůzí.

Otok nebo měkká vejcovitá boule zase znamená nejčastěji bursitidu - zánět některého z tíhových váčků v koleni. Způsobuje jej časté klečení na tvrdém podkladu, ale také silný úder do kolene. Bursitida se často rozvíjí také u lidí s nadváhou.

Na bolest zkuste zelí

"Babská"rada doporučuje ze dvou listů z hlávky vykrojit tvrdé středové košťály. Listy vložte mezi dva papíry a několikrát přejeďte žehličkou. Zelné listy vyjměte, přiložte na bolavé místo, přikryjte igelitem a celé koleno zavažte teplou látkou. Nechte působit celou noc. Ráno se koleno umyje a namaže měsíčkovou mastí. Při pravidelném opakování zelí bolest postupně vytáhne.

Podobně působí i obklad z tvarohu. Ale přesto se musíme podívat pravdě do očí: s kolenem u toho ortopeda jednou přece jenom skončíme...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak dlouho trvá než se natlučené koleno zotaví?

Zlomené srdce je oficiální diagnóza. Dá se z něj zemřít

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama