reklama
 

Netradiční detox organismu: Zbavte se chřipky i pár kil navíc

Vstupte do nového roku svěží a plná elánu. Jak toho dosáhnout?

Foto: iStock

Hodně jídla a k tomu pár skleniček alkoholu. Vánoce jsou možná svátky klidu a míru, rozhodně ale ne pro naše zažívání. Takže jestli jste teď nemocní nebo se prostě necítíte zrovna fit, vůbec se nedivte. Co s tím? S návratem do života plného zdraví a elánu pomůže očistná kúra.

Ta přitom nemusí být jen nutným zlem. Zkuste ji letos s našimi tipy pojmout netradičně tak, aby vás bavila.

1) Zdravý jídelníček trochu jinak

K pročištění těla nemusíte denně chroustat jen tuny ovoce a zeleniny. Příjemnější formou zpracování vitamínů může být například smoothie. Tedy nápoj, jehož variant existuje nepřeberné množství. Uvidíte, že netradičním spojením chutí získá zdravá strava zcela novou podobu. Míchat můžete jakoukoli zeleninu a ovoce, a to i s různými semínky, oříšky a bylinkami.

Kromě smoothie podporuje očistu organismu také kajenský pepř nebo kari, kterými si můžete okořenit oblíbené pokrmy. Do zdravého jídelníčku zařaďte také bylinné čaje, odvary z bylin nebo čerstvé bylinky, které můžete konzumovat při jídle i po něm.

"Dobrému trávení prospívá směs hořce žlutého, puškvorce, čekanky, máty a lékořice. Při pocitu překyselení žaludku je vhodné sáhnout po směsi pelyňku a hřebíčku. Správnou rovnováhu metabolismu cukrů a tuků pomáhá navodit jalovec, k pročišťování trávicího systému využijte rozmarýn a ostropestřec," radí česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

2) Příjemně se vypotit

Je známo, že pocením se z těla vyplavují nebezpečné toxiny a další škodliviny. Aby pocení bylo zdravé i zábavné současně, zajděte si pravidelně do sauny. Zdejší horké klima dodává pocení intenzitu, teplý vzduch navíc rozšiřuje cévy, čímž zlepšuje krevní oběh a tím i přepravu odpadu do jater, které jej přefiltrují na neškodné látky.

Saunování je navíc příjemná aktivita, kterou lze provozovat společně s přáteli. "Vhodná je klasická finská sauna, která poskytuje teplo 95 °C, čímž zvyšuje intenzitu pocení. V infračervené sauně proniká teplo zase 45 milimetrů pod kůži, čímž se proces vylučování toxinů zrychluje. Pro detox se hodí též caldarium, kde při vysoké vlhkosti vzduchu dochází k přirozené očistě organismu," vysvětluje Petr Pavlacký, ředitel akvaparku Aqualand Moravia.

3) Masáže a ezoterika

Krevní oběh a lymfatický systém, které odvádějí škodliviny z těla, jsou stimulovány mimo jiné masážními procedurami. Ať už si vyberete klasickou masáž, zdravotní lymfodrenáž, nebo třeba exotickou akupunkturu, odborník při nich pracuje s body na těle, kde se toxiny množí a usazují, a za pomoci tlaku dokáže buňky na daném místě stimulovat tak, aby škodlivé látky uvolnily.

Očistit tělo od toxinů pomáhá rovněž tradiční ajurvédská medicína, uvolňující meditace nebo kryoterapie. „Při kryoterapii je tělo na maximálně tři minuty vystaveno velmi nízkým teplotám, obvykle až −150 stupňů celsia. Extrémní mráz v kombinaci s následným prohřátím prokrvuje kůži, svaly a klouby, podporuje látkovou výměnu a detoxikuje tělo od škodlivin,“ objasňuje Pavlacký.

4) Dynamický pohyb zvesela

Známým pomocníkem při pročišťování těla i duše je také pohyb. Ten podporuje vylučování potu a zároveň posiluje imunitní systém organismu, který následně funguje jako obranný štít proti nebezpečným látkám působícím z vnějšího okolí.

Kdo si nelibuje v posilovně a ani dalším sportovním aktivitám příliš neholduje, může vyzkoušet netradiční pohybové aktivity, jako je tanec, jóga nebo třeba bazén.

5) Drobnosti všedního dne

Na novoročním detoxu však můžete pracovat i v průběhu dne. Předtím, než ulehnete ke spánku, dopřejte si například detoxikační vanu. Do horké vody zamíchejte sůl z Mrtvého moře, jedlou sodu, čerstvě nastrouhaný zázvor a esenciální olej.

K detoxikaci těla je vhodná rovněž kontrastní hydroterapie, kdy ve sprše každých třicet sekund střídáte horkou a chladnou vodu. Před koupelí je vhodné tělo od hlavy až k patě vydrhnout na sucho kartáčem, abyste rozproudili krevní oběh.

Při čištění zubů nezapomeňte ani na jazyk, na kterém se hromadí bakterie a toxické pozůstatky. Občas se též zhluboka nadechněte. Díky tomu zbavíte plíce nebezpečných částic, které jste inhalovali v průběhu dne, a navíc zvýšíte tok kyslíku, který pomáhá eliminovat odpad z těla.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama