reklama

Zchlaďte si žáhu: Pálení a reflux odstraní přírodní prostředky

Jednou, po nějakém jídelním hříchu, se to dá s pomocí zažívací sody vydržet. Pokud vás ale žáha pálí pravidelně, je načase začít problém hasit od základu.

Foto: Thinkstock

Hltání, přejídání, příliš ostrá a slaná jídla a samozřejmě stres. Tyhle všudypřítomné (zlo)zvyky vlastně rovnou vysvětlují, proč tyto zažívací problémy postihují tolik lidí. 

Pálení žáhy neboli odborně pyróza je nepříjemný pocit bolesti v dolní části hrudníku. Bývá často spojen s kyselou nebo hořkou příchutí v krku a ústech. Tyto potíže se většinou objevují po objemných jídlech, vleže či v předklonu. Mohou trvat pár minut až několik hodin.

Spouštěčů je hodně

Příčinou je uvolnění svěrače v dolní části jícnu. To vede k návratu (refluxu) kyselého žaludečního obsahu do jícnu, případně až do dutiny ústní. Pálení žáhy může přinést také těhotenství, obezita, některé léky - nejčastěji to bývají přípravky proti bolesti či kortikoidy, bublinkové nápoje, alkohol, čokoláda a kouření nebo potravinová alergie.

Mezi příznaky potíží se žáhou lze kromě pálení v dolní části hrudníku zařadit také: 

  • bolesti na hrudi (tento problém je potřeba vždy vyšetřit u lékaře, za pálení žáhy lze snadno zaměnit počínající infarkt myokardu)
  • kyselou pachuť v ústech a krku a bolest v krku
  • bolesti a nepříjemné pocity v oblasti žaludku
  • říhání s návratem kyselého žaludečního obsahu

"Reflux žaludečních kyselin do jícnu může být příčinou i dalších potíží, které již spíše představují komplikace tohoto onemocnění. Jsou to například stavy připomínající laryngitidu, astma, ale i zápal plic, obtěžovat může též zánět dásní či páchnoucí dech," vypočítává doktor Jaroslav Čupera, který se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii, a je členem Rady Homeopatické lékařské asociace.

Jídlo jako základ léčby

Jako první krok doporučuje doktor Čupera úpravu životosprávy.  Radí ze stravy vynechat nebo výrazně omezit tučná i kořeněná jídla a sladkosti. Také je potřeba snížit spotřebu nejen kofeinu a alkoholu, ale i potravin a nápojů obsahujících mentol.

"To vše jsou látky výrazně dráždící sliznici zažívacího traktu. Samozřejmostí je nepřejídat se a dodržovat známé doporučení jíst častěji a menší porce. Je vhodné stravovat se v klidu, rozhodně ne "pracovně a v běhu". Také se doporučuje jíst nejpozději dvě až tři hodiny před ulehnutím ke spaní," říká homeopat.

Vyzkoušet můžete podle jeho doporučení přírodní prostředky k léčbě překyseleného žaludku.

  • Aloe vera zklidňuje sliznici žaludku a střev.
  • Zelené potraviny (zelený ječmen, chlorela) neutralizují žaludeční kyseliny.
  • Heřmánkový čaj zklidňuje nejen rozbouřené trávení, ale i vystresovanou mysl.
  • Probiotika podporují osídlení střevní sliznice vhodnými mikroorganismy.
  • Šťáva ze syrového zelí je známá neutralizací žaludečních kyselin (stačí jedna sklenice denně).

Stačí pár zrnek

Když už je nutná léčba, lze začít třeba s homeopatiky. Doktor Čupera má u svých pacientů vynikající výsledky s těmito přípravky: 

  • Ipecacuanha 9CH - lék vhodný tehdy, když se reflux projevuje jako pálení žáhy s nevolností, která se nezlepší zvracením. Pacient hodně sliní, má čistý jazyk bez povlaku a kupodivu si nestěžuje na pocity žízně. Je to jeden z důležitých preparátů na potíže s refluxem v těhotenství.
  • Nux vomica 9CH - přípravek pomáhající workoholikům a účinný pro lidi, kteří si stěžují na pálení žáhy s nadýmáním, ale bez nevolnosti a zvracení. Mívají však povleklý jazyk. Tento lék řeší i potíže s trávením u osob se sklony k velké konzumaci alkoholu, kávy a cigaret. Často stav zhoršují sklony k zácpě či vzteku.
  • Staphisagria 9CH - je osvědčeným preparátem na pálení žáhy u kuřáků.
  • Arsenicum album 9CH - lék hodící se pro jedince, kteří si stěžují na zvláště urputné pálení žáhy, které se ale lepší teplým jídlem a nápoji (především teplým mlékem). Celkově jde o bledé, slabší pacienty s chladnou kůží a trpící velkými úzkostmi. Potíže se objevují často v noci a bývají vyvolány třeba přejedením se zmrzliny nebo vodnatého ovoce, jako jsou melouny. Stav může být doprovázen i pálivým a páchnoucím průjmem.
  • China rubra 9CH - přípravek řeší nepříjemný pocit v břiše, kterému uleví odříhnutí. Říhání je kyselé, hořké a páchnoucí. Zhoršuje se v noci a po jídle. Strava je zpracovávána velmi pomalu a někdy pacient zvrací nestrávené jídlo.
  • Pulsatilla 9CH - je preparátem určeným na potíže vyvolané tučným jídlem, vepřovým a buchtami. Řeší pocit těžkosti v oblasti žaludku a pálení žáhy. Pacient mívá navíc sucho v ústech s odpornou pachutí. Přesto netrpí žízní a nemá potřebu pít. Jazyk bývá potažen silným bílým povlakem.
  • Phosphorus 9CH - pomáhá lidem, kteří si stěžují na stálé pálení v žaludku, kterému se snaží ulevit studenými nápoji. Ale krátce poté, co se napijí, tak zvrací. Potíže doplňuje pocit prázdnoty v žaludku a pálení mezi lopatkami.
  • Bryonia alba 9CH - je vhodným lékem pro jedince popisující své potíže jako "kámen v žaludku". Bolesti jsou ostré, bodavé a zhoršuje je i malý pohyb, kašel či hluboký nádech. Stav se lepší, je-li dotyčný v úplném klidu nebo když leží na bolestivých místech. Potíže provází veliká žízeň.
  • Lycopodium clavatum 9CH - přípravek zabírá u osob se zpomaleným trávením obecně. Trápí je pocit nadmutí břicha se škroukáním a pálení žáhy. Potíže mívají hlavně po zelí, cibuli a ústřicích. Uleví jim často povolení těsných šatů a opasků, konzumace teplých nápojů a říhání.
  • Calcarea carbonica 9CH - je namístě u obézních lidí, kteří mívají pálivý pocit v oblasti žaludku se zvracením kyselého obsahu.

Léky podáváme při akutních potížích pětkrát denně pět granulí, se zlepšením postupně snížíme aplikaci na dvakrát až třikrát denně.

Od léků po operaci

Jinak léčba refluxu obvykle spočívá v předepsání léků ke snížení kyselosti žaludečního obsahu (antacida a blokátory protonové pumpy), případně se používají preparáty povzbuzující posun žaludečního obsahu (takzvaná prokinetika). V některých případech je na místě operační léčba.

více na uLékaře

reklama
Doporučené recepty
    reklama