reklama

Otrava jódem z potravin: Hrozí i nám?

Už jste to slyšeli? Máme strašně nízký příjem jódu, což způsobuje vážné zdravotní  problémy.  Co když je to ale naopak a jódu máme až moc?

Foto: Profimedia.cz

Už jste to slyšeli? Máme strašně nízký příjem jódu, což způsobuje vážné zdravotní  problémy.  Co když je to ale naopak a jódu máme až moc?

Jód patří ke stopovým prvkům a závisí na něm naše zdraví, krása, ale i inteligence nebo plodnost. Potřebuje ho štítná žláza k řízení veškerých metabolických pochodů v těle. Při jeho nedostatku organismus ztrácí svého koordinátora.

Na jódu závisí obranyschopnost

"Člověk s jodovým deficitem může jíst kolik potravinových doplňků nebo vitaminů chce, ale s nulovým efektem, tělo nebude vědět, kam má účinné látky nasměrovat, a bez užitku je vyloučí v moči ven," vysvětluje Zuzana Hlinecká, specialistka na zdravou výživu ze společnosti PKR Slovakia.

Doporučujeme: Chlorella, železo, jód, vitamíny: Jak mohou škodit?

Jodový deficit v těhotenství nebo v raném věku dítěte může způsobit špatný vývoj centrální nervové soustavy a nižší IQ. U dětí i dospělých se nedostatek jódu promítne v únavě a neschopnosti soustředění.

Výživová specialistka Zuzana Hlinecká také připomíná, že nedostatek jódu oslabuje imunitu a přispívá k mnoha onemocněním včetně rakovinových nádorů. Může mít za následek deprese a poruchy plodnosti u obou pohlaví. Naopak správný příjem jódu, například v doplňcích stravy jako je Jodis koncentrát,  napomáhá k celkovému zdraví, vitalitě pokožky, vlasů i nehtů a lepšímu spalování tuků.

Jezte mořské ryby

Poruchou štítné žlázy trpí pětkrát více žen než mužů, přičemž riziko onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem. U starších žen jde až o 15 % populace.

Nejvíc jódu obsahují mořské ryby a řasy. Například losos obsahuje sedmkrát víc jódu než máslo nebo sýr, makrela zase dodá tělu třináctkrát víc potřebného prvku než vepřové maso.

Jeho nedostatek je patrný zvláště v některých oblastech s vyšší nadmořskou výškou, kde se v půdě téměř nevyskytuje. Patří k nim i Česká republika.  "Kvůli geografické poloze daleko od moře jsou obyvatelé České republiky ohroženi jodovým deficitem i dnes. Mezi nejpostiženější regiony patří Šumava, Vysočina a Valašsko. Svoji roli hraje také skutečnost, že se jednalo a jedná o chudší oblasti," uvedla MUDr. Sylvie Špitálníková, endokrinoložka z havlíčkobrodské nemocnice.

Jód je obsažen ve většině potravin

Proto se jódem obohacuje sůl, kterou používá každá domácnost, a také krmivo užitkových zvířat, což zajišťuje obsah jódu v mléce a mléčných výrobcích. Obsažený je rovněž v některých minerálních vodách.

Přečtěte si: Hledáme viníka: Štítná žláza může za všechno

Další jodizovaná sůl se používá při zpracování masa, mléka na uzeniny a sýry, obsažena je i vejcích a ovoci a zelenině přes organická hnojiva, najdeme je i v sušenkách, mléku do kávy a čokoládě.  Ještě se vám zdá, že máme jódu opravdu tak málo?

Před nedávnem proběhl v sousedním Německu, kde je situace velmi podobná jako u nás, skandál s chronickou otravou jódem.

Kolik jódu je moc?

Ukázalo se, že jí lze přičíst na vrub širokou škálu častých problémů jako je extrémní akné a další kožní problémy, záněty spojivek, astma, poruchy srdečního rytmu, poruchy spánku, neklid, deprese a srdeční problémy (bušení srdce, poruchy tepu), impotence a chřipkové příznaky se stálou rýmou, dušnost a dýchavičnost, potíže s ledvinami, bolesti šlach, kloubů a svalů.

Protože o tom, kolik jódu je moc, se ví jen málo, vědci se pustili do rozsáhlé studie. Výsledky, zveřejněné v odborném časopise American Journal of Clinical Nutrition uvádí, že dávka 400 mikrogramů a víc denně se projeví jako počínající hypothyroidismus. Při příjmu 800 mikrogramů se už jednoznačně objevují zdravotní typické problémy: vyčerpání, suchá kůže,  přírůstky váhy a deprese.

Dostatek je v běžné potravě

Vyplývá z toho, že maximální dávka musí ležet už pod 400 mikrogramy. Přičemž většina z tohoto množství je obvykle obsaženo běžně v potravě, jak uvádí americká profesorka Dr. Elizabeth Pearce, která se na uvedené studii podílela.

Náš tip: Učí se špatně? Možná za to může nedostatek jódu!

Zároveň varuje před užíváním potravinových doplňků a obsahem více než 150 mikrogramů jódu denně. Dospělí mají doporučenou denní dávku 200 mikrogramů, těhotné ženy 230, kojící matky 260 a podobné je to i u veganů.

Odborníci také upozorňují, že obyvatelstvo Střední Evropy se na tradičně nižší příjem jódu adaptovalo, takže jsme vlastně také v normě. Člověk by neměl jód polykat bezdůvodně. Vysoká dávka může naopak zvýšit riziko vzniku různých nemocí štítné žlázy

Pokud jíte brokolici, pórek, špenát, kešu a burské oříšky, zelené a kyselé zelí, lněné semínko, kefír a vícezrnný chléb, pak ho vlastně ani nepotřebujete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Katastrofa v Japonsku: Máte doma jodové tablety?

Sexuální náměsíčnost: Soulož, o které ráno nevíte

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

reklama
reklama
reklama