reklama

Oteklé nohy? 5 důvodů + varování

Oteklé nohy v letních sandálech dokáží zničit styl. Ještě horší jsou ale zdravotní rizika. Nepodceňujte otoky! Raději zjistěte, zda se nemůže jednat o závažnější problém.

Foto: ISIFA/Thikstock

Oteklé nohy v letních sandálech dokážou zničit styl. Ještě horší jsou ale zdravotní rizika. Nepodceňujte otoky! Raději zjistěte, zda se nemůže jednat o závažnější problém. 

"V teple dolní končetiny snadno otékají, což je často doprovázeno nepříjemnými pocity jako bolest, tíha a podobně. Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v žilách, zvyšuje se riziko dehydratace a častěji se cestuje, což také zvyšuje riziko zánětu žil," vyjmenovává MUDr. Júlia Stracenská, kožní lékařka věnující se i onemocnění žil a bércovým vředům.

Za oteklé nohy v létě však nemůže jenom teplé počasí. Otoky mají často další příčiny, které bychom měli zjistit a minimalizovat.

Mezi ty nejčastější patří:

Lymfatické otoky

Otoky způsobené chybou v lymfatickém systému poznáte tak, že kromě kotníků máte oteklé i prsty a nárty. "Často se jedná o vrozenou vadu nebo poškození mízních cév (např. po prodělané infekci, traumatu, operaci), v krajních případech může nemoc způsobit až "sloní nohu," varuje lékařka a vysvětluje:  "Lymfedém poznáte tak, že když na něj zatlačíte, zůstane v místě důlek. V tomto případě zamiřte k lékaři, který doporučí vyšetření, vhodnou léčbu či lymfatické masáže."

Špatná funkce vnitřních orgánů

Nesprávně pracující vnitřní orgány mohou mimo jiné také způsobovat otoky dolních končetin. Nejčastěji jsou na vině ledviny, které pokud nepracují správně, zadržují v těle tekutiny. Stejně tak dochází k zadržování soli. Pokud nepracují játra, přestanou tvořit bílkovinu, která drží tekutinu v cévách a ta pak uniká do okolních tkání a způsobuje otok

Chronická žilní choroba

Podle statistik je žilní onemocnění nejčastější příčinnou otoků nohou. Tímto onemocněním trpí až 85 % populace. "Největší problém je v tom, že žilní stěny ztrácejí napětí a netlačí pak krev zpět k srdci," vysvětluje lékařka a dodává: "Otoky vás tedy trápí hlavně večer. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nadváhou a sedavým zaměstnáním." 

Doporučujeme: Téma: Křečové žíly

Kromě otoků jsou dalším příznakem metličkové a křečové žíly. V tomto případě se doporučuje konzultace s lékařem. "Většinou se začíná s léčbou pomocí zdravotních punčoch a venofarmak (léků na žíly). Důležitý je také pravidelný pohyb i během dne," vyjmenovává doktorka Stracenská.

Těhotenství

Oteklé nohy jsou v těhotenství velmi časté, zvlášť v jeho druhé polovině. Kvůli správnému vývoji plodu začne tělo zadržovat větší množství tekutin a zvýšením hmotnosti a tlaku bříška dochází k rozvoji křečových žil. V tomto období je dobré dodržovat správný pitný režim, často měnit polohy nohou a chodit pravidelně na rychlejší procházky a používat kompresivní punčochy pro těhotné. Oteklým nohám se pak výrazně uleví.

Sedavé zaměstnání

Celodenní sezení u počítače nedělá dobře jak našim zádům, tak ani nohám. Podobné problémy přináší i zaměstnání, kde se většinu času musí stát. Nohy nám tuhnou a průtok krve se opět zpomaluje, krev se hromadí v dolních končetinách a ty otékají. „Důležité je nohy pravidelně protahovat, chodit na malé procházky či občas vyběhnout schody. Stačí pár minut několikrát za pracovní dobu a nohám se výrazně uleví," doporučuje MUDr. Stracenská.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pusťte vodu! Jak na oteklé nohy a kotníky

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Vlastní bazén: Místo luxusu zničené zdraví

reklama
Doporučené recepty
    reklama