Odborník: Kontaktní čočky můžete nosit i měsíc v kuse
Jste akční člověk s mnoha zájmy a (sportovními) aktivitami, trávíte v práci denně mnoho hodin, žijete zkrátka naplno? Pak už dávno víte, že starost o brýle vás pouze zdržuje a bez kontaktních čoček už si svůj život nedovedete představit. Je tomu tak?
Jak začít s kontaktními čočkami?
Vždy bychom měli začít schůzkou s očním specialistou. Máme na výběr navštívit optometristu v oční optice nebo očního lékaře. To jsou proškoleni specialisté na kontaktní čočky. Nejprve absolvujeme vyšetření zraku, stavu očí a krátký rozhovor, aby odborník rozpoznal naše očekávání od kontaktních čoček. Na tomto základě vybere vhodnou kontaktní čočku. Stěžejním bodem této návštěvy je zácvik v používání kontaktních čoček. Při odchodu musí být uživatel schopen čočku si bezpečně nasadit, vyjmout a také o ni správně pečovat. Zákazník odchází s jedním párem čoček, v případě jednodenních čoček to bývá více párů, a roztoku pro péči o kontaktní čočky. Ke specialistovi se vrací zhruba po prvním týdnu nošení, aby absolvoval kontrolní vyšetření.Jste akční člověk s mnoha zájmy a (sportovními) aktivitami, trávíte v práci denně mnoho hodin, žijete zkrátka naplno? Pak už dávno víte, že starost o brýle vás pouze zdržuje a bez kontaktních čoček už si svůj život nedovedete představit. Je tomu tak?
Zanedlouho uplyne 100 let od narození jednoho z největších českých vědců - pana Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc. A je to více než 50 let, kdy u Wichterlů v bytě (na "čočkostroji" postaveném ze stavebnice Merkur), spatřila světlo světa první hydrogelová kontaktní čočka bezkonkurenčních vlastností. Pro miliony nositelů po celém světě tím začala nová éra korekce jejich zrakové vady.
Pohodlí versus pálení a škrábání očí
Vynález kontaktních čoček změnil život všem "obrýleným" lidem, kteří se nebáli podat ruku vědeckému pokroku a nechat si do očí aplikovat "kus gelu". I přes občasné komplikace s pálením a jistým nekomfortem v očích si kontaktní čočky razily cestu kupředu. Materiál čoček se stále zdokonaluje a tytam jsou doby, kdy jsme čočky používaly jen chvíli, max. hodiny, abychom je s úlevou vyndavaly z očí a do očí opět vracely při plánované sportovní či jiné aktivitě.
Který materiál mým očím uleví?
Běžně rozšířené a velmi pohodlné jsou měkké kontaktní čočky. Ty můžeme dále rozdělit z hlediska materiálu na čočky starší generace tzv. hydrogelové, které mají vysoký obsah vody, jsou v celku pohodlné, ale nemají potřebnou propustnost pro kyslík. Proto byl vyvinut materiál silikon-hydrogel, který má nižší obsah vody, ale vysokou propustnost pro kyslík. Ta může být až 5x vyšší, než u staršího materiálu hydrogelu.
Můžu v kontaktních čočkách i spát?
Ze Studie zabývající se používáním kontaktních čoček a návyky při jejich nošení vyplývá, že v kontaktních čočkách vědomě spí nebo si s nimi zdřímne 46 % uživatelů. Jedná se tedy téměř o každého druhého nositele kontaktních čoček. Pokud by uživatel přespával v čočkách, které k tomuto účelu vhodné nejsou, vystavuje se riziku vzniku oční infekce, zánětů či očních nemocí.
V současné době již existují kontaktní čočky určené pro kontinuální nošení. Např. silikon-hydrogelové kontaktní čočky AIR OPTIX(R) NIGHT&DAY(R) AQUA byly schváleny dle normy CE pro nepřetržité nošení až 30 dní a nocí. Můžete v nich proto bez obav pracovat, sportovat, bavit se a dokonce i spát.
A zase ten kyslík aneb Aby vaše oči dýchaly
Výše zmiňované čočky mají vysokou propustnost, což umožňuje průchod většího množství kyslíku čočkou než v případě tradičních hydrogelových čoček. Co to znamená v praxi? Že budete mít i na konci dlouhého pracovního dne oči bílé a zdravě vyhlížející.
Nosíte brýle nebo čočky? Odborník odpovídal on-line!
Někteří nositelé kontaktních čoček se snaží ušetřit nákupem neznačkových kontaktních čoček na internetu nebo nošením čoček delší dobu, než je doporučeno výrobcem. "Nepřipouští si rizika očních infekcí a onemocnění, která v souvislosti s nekvalitními výrobky a nedostatečnou péčí mohou vzniknout," uvádí optometrista Bc. Petr Vykypěl. "Problém se neprojeví ihned, proto nositel často ve svém nezodpovědném přístupu pokračuje. Až v momentě, kdy už je stav očí závažný, vyhledává odborníka."
Bc. Petr Vykypěl byl hostem naší redakce v pondělí 13. května od 14 hodin, kdy odpovídal na vaše dotazy. On-line rozhovor trval přibližně hodinu.
Na co jste se ptali?
Namátkou jsme vybrali tři otázky a odpovědi:
Dobrý den, opravdu je zdravé spát v kontaktkních čočkách? Nespatřuji v tom žádnou výhodu - proč mít v očích "cizí těleso" X hodin (během spánku) zbytečně? Nebo se jsou čočky na spaní ještě v něčem "zdravotní", ulevují oku, atd.? AUTOR: Marta | 13. 05. 2013 14:49
Bc. Petr Vykypěl: Dobrý den, máte naprostou pravdu, že takové prodloužené nošení není také pro každého - viz. předchozí odpovědi. Je pravda, že např. čočky Night&Day mají několikanásobně větší prostupnost pro vzduch/kyslík, než vůbec oko(rohovka) potřebuje.
Dovedu si také představit profese, kde tyto výhody využijí. Často se nás na to ptají maminky na mateřské dovolené, které vstávají x krát v noci a kojí....důvodů proč ano je spousta, stejně jako existují důvody, proč u někoho raději ne.
V každém případě jsou to nové moderní čočky, které doporučuji nosit i pro běžné nošení během dne. Jsou velice šetrné k oku a je to pak znát.
Dobrý den, jak dlouho mohu nosit pouze čočky a nestřídat je s brýlemi? Hrozí nějaké riziko a jak výrazné? nosím čočky každý den asi pět let a brýle nepoužívám stejně dlouhou dobu, čočky nosím kontinuální (měsíční) mám 4,5 dioptrie. Děkuji mnohokrát. AUTOR: zuzka | 13. 05. 2013 13:29
Bc. Petr Vykypěl: Dobrý den,nové, moderní čočky jsou z materiálů, které mohou být na oku bez vyjmutí třeba i nepřetržitě 29 nocí a 30 dnů. Jsou tak šetrnější pro oči i pokud je nosíte poze přes den. Ve vašem případě nevím, z jakého materiálu čočky máte. Pokud nenosíte brýle vůbec, jedná se i tak o extrém a je třeba o to častěji chodit na kontroly. I ty nejlepší materiály a dlouhodobé nošení nemusí každé oko snést.
Dobry den, jsou sporty na ktere jsou kont. cocky zcela nevhodne? Napr. squash (nebezpeci uderu micku do oka), nebo jsou napriklad vyrazne vhodnejsi nez (sportovni dioptricke bryle)? AUTOR: Karolína | 13. 05. 2013 15:36
Bc. Petr Vykypěl: Dobrý den, výborný dotaz, děkuji. Měkké kontaktní čočky rozhodně nesuplují ochranné brýle. Ty bych nejraději viděl u téměř každého sportu - úrazy oka při squash, tenisu...
Kontaktní čočka Vám umožní vidět i do stran, což žádné sportovní-dioptrické brýle ne. Doporučuji hlavně při zimních sportech - brýle se mlží a čočky jsou v zimě na horách extrémně pohodlné díky absenci pylů, prachu...
Odpovědi na všechny vaše otázky si přečtěte na konci článku
Náš odborník
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Alergie na mléko: Zahleňuje, nebo ne?
Kopřiva je skvělá na vlasy, klouby, pleť i vysoký tlak
Plastika ženských genitálií: Móda, nebo nutnost?