Na očkování je teď nejlepší doba, říká pediatrička. Některé vakcíny jsou nově zdarma
Během epidemie koronaviru je očkování i v případě malých dětí možné, a dokonce i žádoucí a praktické. Od tohoto měsíce můžete dokonce své děti nechat očkovat proti meningokoku zadarmo.
"I když tady máme koronavirovou pandemii, není důvod přestat očkovat, jak povinně, tak nepovinně," říká pediatrička a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.
Podle ní i České vakcinologické společnosti je přistoupení k očkování během epidemie koronaviru nejen možné a žádoucí, v případě nejmenších dětí navíc také praktické. "Je to vlastně trochu paradoxní situace, protože očkovat můžeme, jen pokud je dítě zdravé, a díky tomu, že teď nejsou děti v kolektivech a nemůžou se nakazit klasickými respiračními onemocněními, je toto období ideální," vysvětluje Šebková, která dodává, že ve své ordinaci nevnímá pokles zájmu pacientů o očkování.
Očkování drží choroby u zdi
Celý proces očkování probíhá podobně jako před pandemií: na očkování se objednáte, jen s tím rozdílem, že se v ordinaci přísně oddělují zdraví pacienti od nemocných. "Nevidíme důvod, proč teď neočkovat. Za prvé choroby, proti kterým máme ochranu, nevymizely a nevíme, jak dlouho tady pandemie bude. Můžeme sice čekat s očkováním rok, ale to se nám naopak začnou objevovat choroby, které díky očkování držíme u zdi," vysvětluje Šebková.
Za očkování proti meningokoku neplatíte
Od května letošního roku je očkování proti meningokoku nově hrazeno kojencům a malým dětem z pojištění. Proti typu B je hrazeno dětem do šesti měsíců, do dvou let je to u typů A, C, W a Y. Očkování typu B, které obsahuje tři dávky, stojí celkem 10 000 korun, druhý typ vakcíny stojí zhruba 1700 a obsahuje jednu dávku. Tyto peníze tak mohou ušetřit rodiče s dětmi narozenými od listopadu 2019 u typu B, u druhého typu zase nemusí vytahovat peněženku rodiče, jejichž ratolestem je v květnu méně než dva roky.
Začíná jako chřipka
Meningokokem může onemocnět prakticky kdokoliv, ale podle statistik jsou nejohroženějšími skupinami malé děti do čtyř let, dospívající a lidé v mladším dospělém věku přibližně do 25 let. U této druhé skupiny riziko představuje zvláště období spojené se zahájením studia a bydlením mimo domov - na internátech, kolejích nebo ve sdílených bytech. Podle dat Státního zdravotního ústavu se meningokokem v minulém roce nakazilo 49 lidí a tři zemřeli.
Zrádnost meningokokových onemocnění spočívá v jejich velmi rychlém průběhu a zároveň nesnadném rozlišení počátečních příznaků od těch, které provázejí méně závažná onemocnění. Často mohou připomínat chřipku nebo jiné virové infekce, a v případě nejmenších dětí, které jsou vůbec nejohroženější skupinou, zase například růst zubů. V případě meningokoků je ale situace mnohem vážnější, protože můžou způsobit zánět mozkových blan, otravu krve nebo kombinaci obojího.
Každý s jinými obtížemi
Mezi nejčastější příznaky patří vyšší teplota, únava, bolesti svalů a kloubů nebo citlivost na světlo. Typické bývá také strnutí šíje a v dalších stadiích pak zejména vyrážka v podobě nachově či krvavě zbarvených skvrn. Rodiče malých dětí by měli přikládat větší důležitost také atypickým a nespecifickým příznakům, jako je například průjem. U každého člověka se objevuje trochu jiná kombinace příznaků s různou intenzitou, kvůli čemuž pak snadněji dochází k podcenění situace.
Česká republika se nově stává teprve sedmou zemí, která začne tento typ očkování nejohroženější skupině plně hradit. Před pěti lety se průkopníkem stala Velká Británie následovaná Irskem, Itálií, San Marinem, Andorrou a Litvou.