reklama

Nastal čas jít k zubaři. Strach i obavy jdou překonat humorem

Možná také nepatříte mezi ty, kteří by návštěvu u zubaře považovali za příjemnou záležitost. Samotná představa stomatologického zákroku může vyvolat značně nepřiměřené obavy. Jak si se strachem ze zubaře poradit a čím zmírnit dentální úzkost?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Důvody, proč se obáváme návštěvy u zubaře, bývají různé: Od obyčejného pocitu diskomfortu, kdy je vám nepříjemné cítit v ústech cizí ruce, přes obavu ze zubařského náčiní až po ryzí strach z bolesti. Přesto většina z nás dokáže své obavy ukočírovat a alespoň jednou za rok zubní ordinaci navštíví. Co ale dělat v případě, kdy je strach silnější než vy a představa stomatologického zákroku vzbuzuje úzkostné stavy?

Dentální úzkost, strach a fobie patří do jedné rodiny. Jejich společnou příbuznou je obava z návštěvy u zubaře, rozdíl mezi nimi určuje intenzita nepříjemných pocitů.

Jednou z příčin strachu může být biologické nastavení

Jednou z příčin strachu může být biologické nastavení

Výzkum v oblasti dentální fobie ukázal, že lidé jsou biologicky naprogramováni k ochraně svých dýchacích cest. Chránit je znamenalo v rámci evoluce přežít. Ústa jsou jednou z nejzranitelnějších částí těla - používáme je k příjmu potravy a dýchání, prvotním potřebám našeho přežití - je tedy zcela přirozeným instinktem vyhýbat se situacím, kdy nás někdo v této souvislosti omezuje.

Dentální úzkost do určité míry zažívá většina návštěvníků stomatologické ambulance, zejména pokud se chystají podstoupit léčbu (vyšetření) poprvé. Je spojena s něčím neznámým, nad čím v daný okamžik nemáte kontrolu.

Strach je naopak reakcí na nebezpečí už známé, jehož příčinou může být například špatná zkušenost z minulosti. 

Dentální fobie je už výrazně intenzivnější pocit nepřiměřeného strachu ze zubaře, kdy se ke slovu dostávají někdy až panické stavy a extrémní jednání. Lidé s dentální fóbií jsou schopni udělat téměř cokoliv, aby se obávané návštěvě vyhnuli. U těžce postižených jedinců dokáže jen samotná představa návštěvy ordinace vyvolat silnou stresovou reakci. 

Jak sobě či blízkému pomoci překonat neopodstatněný strach najdete v naší grafice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama