reklama

Nuda má blahodárné účinky. Věnujte se jí programově

Svět se točí stále rychleji a lidé si už nesmí dovolit ztratit ani minutu tím, že by nevykonávali nějakou činnost. Proč se ale chvíli nenudit? Nuda prospívá vám i celému světu!

Foto: Isifa/Thinkstock

Buď akční, nezůstávej sedět, nikdo se nesmí nudit! Svět se točí stále rychleji a lidé si už nesmí dovolit ztratit ani minutu tím, že by nevykonávali nějakou činnost. Práce, sport, zábava - nikde ani jedna volná chvíle, kdy bychom prostě jen nedělali nic...

Připadáte si jako křeček ve šlapacím kole? Nejste sami. Ve stresu nemáme čas se chvíli zastavit a uvědomit si svět kolem nás a sebe v něm. Z kolotoče povinností nelze vystoupit a trend nám velí i řídké chvíle volna vyplnit nějakou aktivitou. Jenže povely posledních let pomalu vycházejí z módy, a je to dobře. Radši se klidně nuďte!

Vyčerpání - náš cíl?

Lidé si začínají uvědomovat, že i nečinnost má své kladné stránky, tvrdí norský spisovatel a filosof Lars Svendsen. A není sám. Stále víc lidí - samozřejmě těch, kdo si to mohou dovolit - se proto programově oddává nudě.

Kult přepracovanosti a neustále vyvíjené činnosti včetně "povinnosti se bavit" začíná způsobovat, že lidé - alespoň ve vyspělejší části světa - jsou stále vyčerpanější.

A čím vyšší společenské postavení, tím vyšší je nutnost a povinnost neustále vykazovat nějakou "smysluplnou" činnost. Nuda je jakoby znamením outsiderů z nižších společenských vrstev.

Výsada bohatých

Již zmíněný spisovatel Lars Svendsen ve své kultovní knize Filozofie nudy připomíná, že v minulosti tomu bylo právě naopak!

Zatímco chudý lid nevěděl, kam dřív skočit, bohatí, mocní a urození lidé požívali výsady nudění, protože se nemuseli dennodenně honit za obživou. Pro ukrácení dlouhé chvíle se vzdělávali, filozofovali,  poslouchali a někdy dokonce skládali hudbu, věnovali se i jiným druhům umění.

Především však měli dost prostoru, času i psychického soustředění, aby mohli prožívat všechny situace, v nichž se ocitli.

Používat mozek

Používali mozek, aby si tak uvědomovali nejen svou individualitu, ale i sebe jako součást širšího celku. Vyšší vrstvy, netísněné každodenními povinnostmi, si mohli dovolit využít čas sami pro sebe. Což je, mimochodem, jedna z věcí, po níž opakovaně touží ve všech rozhovorech i současné světové celebrity.

Na rozdíl od "plebsu" tak měli možnost o věcech  přemýšlet, všímat si i drobností a rozdílů a přistupovat tak ke světu a dění v něm s větším citem a pochopením.

Je také prokázáno, že kreativní část osobnosti se může rozvíjet pouze bez vnějšího tlaku.

Jste boháči?

Podle Svendsena i mnoha psychologů má nuda na člověka vyloženě blahodárný účinek. Pomáhá mu soustředit se na  prožitky vlastní osoby i na svět kolem. Umožňuje tak formulovat názory, myšlenky a postoje  a přispívá tak k budování osobnosti.

Ostatně i známí filozofové v historii utvářeli své myšlenky a teze při zdánlivé nečinnosti, kdy však měli dost času k tomu, aby jejich mozek pracoval naplno a zpracoval všechny dosavadní poznatky.

V době, kdy čas jsou peníze, znamená mít bezbřehý čas jen sám pro sebe nejvyšší bohatství. Být "in" tak dnes znamená umět si vychutnat volný čas, nicnedělání - a právě nudu.

Takže...

...vezměte si do ruky váš diář nebo kalendář, pečlivě si projděte několik dní či týdnů dopředu a směle si naplánujte pár volných a příjemně nudných večerů a chvilek. S knihou, kávou, televizí, na procházce, na chatě - prostě se nuďte!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stres je jako droga. Nemůžeme bez něj být

Pozor na zákeřné "kamarádky": Zlikvidujte je!

Dvě třetiny žen mají problém se sexem. Málokteré to vadí

reklama
Doporučené recepty
    reklama