reklama

Těhotné: Jejich duševní zdraví dosud nikdo neřešil. Nově vznikne preventivní program

V Česku dosud chyběla prevence duševního stresu u žen v době těhotenství či po porodu. To by měl změnit nově vznikající preventivní program, který bude zatím fungovat pilotně ve dvou desítkách gynekologických ambulancí.

Foto: iStock

Nový program má pomoci chránit duševní zdraví matek i jejich dětí, odborníci jej od dubna spustili ve vybraných gynekologických ambulancích. V tuzemsku dosud chyběla prevence duševního stresu u žen v době těhotenství či po porodu, což může mít dopady na duševní zdraví nejen matek, ale také zvýšení rizika duševní poruchy nebo narušení vývoje dítěte. Na programu spolupracují vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a organizace Úsměv mámy. ČTK to v úterý řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

"Stres spojený s přítomností duševní poruchy v těhotenství negativně ovlivňuje vyvíjející se dítě, a to psychologickou i biologickou cestou. Přítomnost neléčené deprese, silných úzkostí nebo psychotických příznaků znemožňuje, aby těhotná mohla s dítětem budovat mateřské pouto (tzv. attachment)," uvedl lékař Antonín Šebela z NUDZ. Podle výzkumů je období po porodu a prvotní komunikace dítěte s rodiči zásadní pro jeho další vývoj v oblasti vztahů.

Vystresovaných těhotných výrazně přibylo

Podle Šebely také v době pandemie zřejmě výrazně přibylo těhotných a žen po porodu, které se potýkají s příznaky duševních onemocnění nebo psychosociálního stresu, už dříve jich bylo podle odhadů odborníků až 40 000 ročně. Z nich až tři čtvrtiny nevyhledají odbornou pomoc. "Aktivní vyhledávání rizikových příznaků u žen a jejich zapojení do systému péče je proto cestou, jak dostat pomoc k ženám, které ji potřebují," doplnila Veronika Kubrichtová z organizace Úsměv mámy.

Kromě různých forem psychologické či psychiatrické péče je možností také podpora formou konzultantek, kterými jsou dobrovolnice z řad matek.

Preventivní program bude zatím fungovat pilotně ve dvou desítkách gynekologických ambulancí, už dříve byl spuštěn v některých porodnicích. "Za dva roky budeme mít dostatek informací, abychom naše inovace v péči mohli akreditovat u ministerstva zdravotnictví a pracovat na jejich zařazení do klasické péče o těhotné a ženy po porodu tak, aby tuto pomoc mohly čerpat ženy v celém Česku," dodal Šebela. 

reklama
reklama
reklama