reklama

Nová droga do nosu: Přímo z lékárny

Všichni víme, že ať léčená, nebo neléčená, rýma trvá sedm dní. Aby nás neomezovala na každém kroku, často saháme po kapkách nebo spreji do nosu. Můžete si tím ale způsobit velké potíže, z nichž se budete jen těžko dostávat.

Všichni víme, že ať léčená, nebo neléčená, rýma trvá sedm dní. Aby nás neomezovala na každém kroku, často saháme po kapkách nebo spreji do nosu. Můžete si tím ale způsobit velké potíže, z nichž se budete jen těžko dostávat.

Nosní přípravky, které nejsou přírodní, se totiž smí používat jen týden a potom začnou mít přesně opačné účinky. V prvních dnech rýmy se sice ucpaný nos krásně uvolní a oteklá sliznice splaskne.  Pokud ale kapky budete používat příliš dlouho, sliznice naopak zduří a za chvíli už nebudete moci bez kápnutí v klidu spát ani dýchat.

Výčet problémů

Na jednu stranu se to zdá neuvěřitelné, ale divili byste se, kolik lidí si pro svůj „oblíbený" sprej chodí do lékárny klidně i dvakrát týdně. Závislost způsobuje derivát efedrinu, který většina těchto sprejů a kapek obsahuje. Je nebezpečný v tom, že třeba už po pěti dnech přeruší pohyb buněk v nose, čímž způsobí prosáknutí nosní sliznice

Proto máte pořád pocit ucpaného nosu, přestože rýma už dávno zmizela. A bez další dávky se už nedokážete volně nadechnout. Nevhodné kapky ale mohou způsobit i ještě vážnější problémy, jako je třeba ucpání Eustachovy trubice, zánět středního ucha (takový pacient proto mívá permanentně zalehlé uši), můžete si přivodit dokonce i ztrátu čichu.

Jak se léčí závislost? I chirurgicky!

Vůbec nejhorší je ale následná léčba ze závislosti. Někdo ji zvládne sám jednoduše tak, že začne abstinovat a smíří se s tím, že třeba čtrnáct dní bude jeho nos trpět, někdo zajde k doktorovi, který mu nejčastěji uleví pomocí kortikoidů. V nejkrajnějších případech, kdy je sliznice až příliš zduřelá, je nezbytný chirurgický zákrok.

Sliznice nosu je přitom prvním ochranným štítem našeho těla. Filtruje nečistoty, viry a bakterie ze vzduchu. Její správné fungování tvoří jeden ze základních pilířů naší obranyschopnosti! Až na vás tedy letos v zimě dolehne rýma, myslete na všechna rizika a pozorně si přečtěte složení nosních kapek nebo spreje, který jste si vybrali.

Vsaďte na sílu přírody

Sázkou na jistotu je samozřejmě produkt, který je stoprocentně přírodní, a tudíž si u něj nemusíte dávat pozor na to, jestli jej používáte pět nebo deset dní. Vyzkoušejte nosní spreje s mořskou vodou nebo s oblíbenou léčivou minerální vodou Vincentka. Rozpouští hleny v dýchacích cestách, pomáhá udržovat přirozenou čisticí funkci sliznice a podporuje její imunitu jako primární obranu před infekcí.

Používají se nejen při rýmě, ale také pro zvlhčení sliznice celé nosní dutiny a nosohltanu především při pobytu v prostředí s nízkou relativní vlhkostí vzduchu, v prostorách vytápěných ústředním topením a v prostředí znečištěném zejména prachovými částicemi.

CHCETE PŘIJÍT "O NOS"?

Stav, kdy nosní sliznice na předávkování reaguje paradoxně otokem místo splasknutím, se nazývá sanorinismus. Nosní sliznice atrofuje, krvácí, tvoří se bolestivé stroupky a nastávají na ní nevratné změny. Není schopná plnit své základní funkce - zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné prachové částečky a produkovat protilátky, které nás chrání před vstupem infekce. Snižuje se tak imunita organismu a může dojít i k nenávratné ztrátě čichu.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama