reklama

Nešťastné manželství může vést k infarktu. Spokojený svazek naopak pomáhá uzdravení

Šťastné manželství podle vědců z Yaleovy univerzity může přispět k rychlejší rekonvalescenci, protože milující partneři obvykle povzbuzují své polovičky, aby braly léky, cvičily a omezily nezdravé zvyky. Nešťastný svazek naopak zvyšuje produkci stresových hormonů.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Šťastné manželství lidem pomáhá urychlit zotavení po infarktu myokardu, nešťastné naopak zvyšuje riziko dalších zdravotních problémů. Uvedl to deník The Times s odkazem na výzkum vědců z Yaleovy univerzity, podle kterých podpora a láska partnerů snižuje riziko opětovné hospitalizace nebo dalších bolestí na prsou.

Autoři studie zkoumali 1593 dospělých, kteří žijí v manželském svazku, v průměrném věku 47 let. Jejich respondenti byli hospitalizováni s infarktem ve 103 nemocnicích napříč Spojenými státy. Vědci u účastníků výzkumu hodnotili stav jejich manželství pomocí speciálního dotazníku.

V průzkumu zjišťovali, zda mají uspokojivý sexuální život, zda zažívají nějaké "vážné problémy ve vztahu" nebo jestli svého partnera považují za "nejbližšího důvěrníka".

Výzkumníci rozdělili respondenty do třech skupin na základě toho, jak bylo jejich manželství šťastné a láskyplné. Vědci sledovali jejich zdravotní stav po dobu jednoho roku od srdečního infarktu.

Pacienti, jejichž manželství bylo podle dotazníků nejnešťastnější, měli o 67 procent vyšší pravděpodobnost, že lékařům ohlásí další bolesti na hrudi ve srovnání s lidmi, jejichž protějšky jim způsobovaly jen mírný nebo žádný stres. Také měli o polovinu větší šanci, že budou během následujícího roku vyžadovat další hospitalizaci z jakéhokoli důvodu.

Ženy více zatěžuje manželský stres

Ženy uváděly o něco častěji než muži, že jsou jejich manželství nešťastná. Téměř čtyři z deseti žen řekly, že jsou kvůli svým manželům ve vážném stresu, oproti třem z deseti mužů. Studie uvedla, že zjištění "odpovídá předchozím výzkumům, které ukazují větší zátěž manželského stresu na zdraví žen".

Výzkumníci se domnívají, že šťastné manželství může přispět k rychlejší rekonvalescenci, protože milující partneři obvykle povzbuzují své polovičky, aby braly léky, cvičily a omezily nezdravé zvyky.

Nešťastné manželství naopak zvyšuje stresové hormony, jako je kortizol, které zvyšují srdeční tep a krevní tlak, což může způsobit infarkt.

Autoři ve studii vyzývají lékaře, aby zohledňovali, zda jejich pacienti žijí ve šťastném manželství, a pomohli jim tak v léčbě. Výzkumu se však nezúčastnili svobodní lidé nebo osoby, které žijí v jiném než manželském svazku. Jeho závěry proto mohou být zkreslené.

reklama
Doporučené recepty
    reklama