reklama

Menopauza komplikuje vztahy. Ženy v přechodu přiznaly potíže v manželství

Nový britský průzkum naznačuje souvislost mezi příznaky menopauzy a vyšší rozvodovostí. Osm z deseti zúčastněných žen vypovědělo, že mají kvůli příznakům klimakteria potíže v manželství i v rodinných vztazích.

Většina žen se domnívá, že pokud by byly jejich příznaky léčeny, manželství to mohlo zachránit.
Většina žen se domnívá, že pokud by byly jejich příznaky léčeny, manželství to mohlo zachránit. | Foto: Shutterstock

Průzkumu se zúčastnilo tisíc žen, sedmdesát procent z nich pokládá příznaky menopauzy za jeden z důvodů rozvodu nebo častějších hádek a domácího násilí. 

Příznaky, mezi něž patří návaly horka, noční pocení a problémy se spánkem, ale i úzkosti nebo snížené libido, přitom zůstávají často neléčené. Hormonální substituční terapii lékař nabídl jen třetině dotazovaných žen, upřesnil deník The Independent. Většina žen se přitom domnívá, že by léčba mohla jejich manželství zachránit. 

Praktická lékařka Louise Newsonová, která provozuje centrum Newson Health zaměřené na léčbu příznaků menopauzy, se domnívá, že zatímco fyzické příznaky přechodu jsou známé, na duševní dopady se často zapomíná. "Ty přitom mohou mít na život žen katastrofální dopady, negativně ovlivňovat jejich pracovní život, vztahy i finanční situaci," upozorňuje. 

V minulém roce vyšla studie neziskové organizace AVA, která se zaměřovala na spojitost mezi menopauzou a domácím násilím. Ukázalo se, že souvislost je dvojí - příznaky klimakteria ovlivňují rodinné vztahy a domácí násilí zhoršuje symptomy přechodu. 

Ženy, které procházejí menopauzou a zároveň jsou oběťmi domácího násilí, by přitom potřebovaly intenzivní podporu odborníků, které se jim v současnosti nedostává. "Návštěvy lékaře, jejichž účelem by bylo řešení příznaků menopauzy, jsou momentálně promarněnou příležitostí intervence," míní Newsonová. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama