Není masáž jako masáž: Která je vhodná právě pro vás?
Většina z nás masáže miluje, jenže ne každá sedne všem. Jak si najít tu pravou aniž byste museli vyhodit zbytečně peníze z kapsy?
Špatné masáže provedené masérem, který své řemeslo nezná dobře, zmiňovat určitě nechci. V tomto článku mi jde o masáže příjemné, léčivé, které ale třeba zrovna vám naprosto nesedly.
Jedním z faktorů je intenzita masáže. Jsou lidé, kteří milují "pořádnou" masáž prováděnou velkým tlakem, ta ale druhému nemusí vůbec sedět a ještě po ní může mít modřiny. Pokud tedy u masáže preferujete pořádný tlak, určitě zkuste shiatsu masáž.
Shiatsu masáž
Je to úžasná japonská léčebná masáž, která vychází z tradiční čínské medicíny. V překladu znamená tlak prsty. Masér při masáži ale často využívá i loktů a kolen. Cílem masáže je tělo ozdravit, uvolnit bloky a vyrovnat energii. Zkušený masér během procedury pozná problémy, které tělo klienta může mít, a je schopen s ním pracovat dlouhodobě, což často vede k uzdravení.
Pro ty, kterým ovšem výrazný tlak vadí a nedokážou se uvolnit, tento styl masáže nebude ideální. Naopak ho ocení ti, kteří mají rádi razantnější masáž a také ti, kteří nejsou příznivci masážních olejů a krémů. Shiatsu se totiž většinou provádí, když je klient oblečený – samozřejmě v pohodlném a volném oblečení. Podobná je reflexní masáž a také klasická thajská masáž.
Sportovní masáž
Tento typ je také vedený s patřičným nasazením maséra, ale na masážním spektru bych ji posadila někam doprostřed. Původně vznikla především pro unavená těla sportovců, ale dnes ji má ve své nabídce mnoho masážních studií po celé republice. Léčebná sportovní masáž pomáhá doléčit některá zranění nebo zdravotní obtíže, klasická sportovní masáž pak uvolní celé tělo a dobije ho novou silou a energií. Tento typ masáže má obvykle střední intenzitu, je prováděn speciálními emulzemi, někdy jen pudrem nebo lihovými mazáními ve stylu Alpy, která prohřejí unavené a rozbolavělé tělo.
Potřebujte zahřát tělo?
Asi nejběžnějším způsobem masážního rozmazlování jsou pak relaxační masáže – opravdovou nirvánou jsou rozhodně ty celotělové. Masér provádí jemnými pohyby uvolňující masáž, většinou zad, nohou, rukou, břicha, někdy i masáž hlavy – jako je to v ajurvédské masáži. Často se masíruje teplými oleji s příměsí esenciálních olejů nebo bylin. S esenciálními oleji hodně pracuje aromaterapeutická masáž – na olejích, individuálně pro váš typ, je často možné se s masérem domluvit. Dobře vybrané esenciální oleje umí pracovat nejen s fyzickým tělem, ale i s psychikou.
Relaxačních masáží je ale bezpočet, jsou inspirované ajurvédskou, aromaterapeutickou nebo třeba havajskou celotělovou masáží, ale možností je mnohem víc. Z vlastní zkušenosti teď v zimním období doporučuji i masáže lávovými kameny. Nahřáté kameny z lávy krásně prohřejí celé tělo, takže pro mnoho z nás, které trpíme "syndromem" studených nohou a rukou, je ideální. Kameny zároveň svým teplem uvolní bloky, které po těle můžete mít, ať už v oblasti ramen nebo třeba bederní páteře.
Lymfatická masáž
Jako poslední bych ráda zmínila lymfatickou masáž. Ačkoli většina zmíněných masáží s lymfatickým systémem pracuje také, lymfatická masáž je speciální metoda, která je vhodná pro lidi, kterým lymfa neproudí tak, jak by měla. Ale dle mého názoru je to skvělá masáž pro každého. Náš životní styl obvykle není tak ideální, abychom konzumovali jen zdravé věci, často se hýbali, nepili alkohol a nekouřili. Lymfatický systém, který je v celém našem těle, se pak zanáší, lymfa se může na některých místech hromadit a neodvádí z těla odpadní látky tak, jak by měla.
Proto je dobré ji čas od času rozhýbat. Lymfatická masáž je série velmi jemných, bezbolestných pohybů. Vždy je nutné otevřít nejprve hlavní mízní uzliny a pak lymfě vrátit plynulý tok. Většinou je třeba provést sérii masáží, každý salon nabízí jiné podmínky, ale zejména pro ty, kteří trpí na otoky nebo nadváhou, hodně kouří a podobně, je tato masáž výbornou terapií.