Nemoci z lásky: Polibky vám mohou zničit játra
Láska přináší hodně problémů, a když říkáme, že se z ní dá onemocnět, máme na mysli především duši. Jenže z lásky můžete onemocnět i fyzicky. Nevěříte?
Láska přináší hodně problémů, a když říkáme, že se z ní dá onemocnět, máme na mysli především duši. Jenže z lásky můžete onemocnět i fyzicky. Nevěříte?
Už jste slyšeli o nemoci z líbání? Někdy se tak říká infekční mononukleóze, protože její virus se přenáší hlavně při polibcích. Nepřekvapí tedy, že jde nejčastěji o nemoc mladých lidí.
Jaro - doba mononukleózy
Neví se sice proč, ale právě jaro je obdobím, kdy se mononukleóza objevuje nejčastěji - možná právě proto, že na jaře láska kvete nejvíc. Začíná vysokými horečkami jako angína, často je velmi bolestivá a vlastně na ni není lék. Antibiotika totiž obvykle nezabírají. Ale průběh samotné emoci ještě zdaleka není tak nepříjemný a nebezpečný jako pozdější následky.
Virus EVB způsobuje nesmírnou únavu. Napadá totiž nejen sliznici v krku, ale lymfatické uzliny v těle, například játra. Proto se obvykle pozná až pomocí jaterních testů, a proto také vyžaduje dodržování přísné diety dost dlouho po odeznění, aby se předešlo postižení jater.
Doporučujeme: Nejčastější nákaza ze sexu: Ani o ní nevíte
Může také hrozit, že se po mononukleóze vyvine tzv. únavový syndrom, který člověka dokáže na dlouho zcela vyřadit z normálního života. Virus EBV má v těle nejméně 90 % dospělých. Přenáší se i infikovanými předměty, jako je zubní kartáček nebo špatně umyté nádobí, s kterým přišel nakažený do styku.
Nové bakterie a naše imunita
Láska nám ale může přinést i další potíže. Možná jste si všimli, že co jste se s novým miláčkem sestěhovali, jste častěji nemocní. Bolí vás hlava, klouby, záda a pořád se vrací "něco" jako chřipka. Při soužití s novým partnerem totiž dochází k mohutné výměně bakterií.
Nový kartáček ve vaší koupelně, ručníky, skleničky a příbory, ložní prádlo a dokonce i vzduch vašeho hnízdečka lásky teď osidlují už ne jenom ty vaše vlastní - a každý z nás jich má v těle kolem dvou kilogramů! - ale i ty, které si věnem do společné domácnosti přinesl váš partner. A organismus se s nimi musí vyrovnat. S novým partnerem tak v podstatě prožíváte totéž, co kdysi po nástupu do školky: váš imunitní systém se přizpůsobuje novým, dosud neznámým patogenům.
Čtěte také: Paralen může skrytě ničit játra. Stačí pár tablet navíc
"Lze předpokládat, že intimní soužití dvou jedinců přináší nové informace pro imunitní systém," potvrdil před časem MUDr. Martin Nouza, CSc. z pražského Centra klinické imunologie. Optimisticky však dodal, že stejně tak však dochází k přenosu příznivých bakterií se stimulací imunitního systému a s příznivým vlivem na partnera.
Láska - výměna bakterií
Početně mají v našem těle mikroby převahu. Na každou buňku lidského těla připadá zhruba deset bakterií. Přestože některé kmeny jsou u všech lidí shodné, každý jedinec má na sobě svou vlastní "sadu" z mnoha dalších druhů mikroorganismů. Tomu druhému možná nepůsobí žádné potíže, ale vám mohou způsobit opakované infekce.
Zpravidla bývají místem průniku sliznice: ústa, nos, dýchací soustava, uši, oči, urogenitální trakt a řitní otvor, což je při intimním styku víc než pravděpodobné. Podle odborníků však bakterie však mohou být patogenní (škodlivé) i v případě, že zůstanou jen na pokožce.
"Lidská pokožka je jako poušť. Většinou je suchá, ale jsou místa, kde vyvěrají prameny. Místa jako nos nebo pupek jsou jako oázy, v nichž to kypí životem mikrobů," prohlašuje například Dr. Julie A. Segreová z Národního institutu pro výzkum lidského genomu v USA, která se svým týmem zkoumala osídlení kůže mikroorganismy.
Bacily stimulují imunitu
Ukázalo se, že jen na povrchu těla hostíme kolem tisíce druhů bakterií náležejících k více než dvěma stovkám rodů - což je dvakrát tolik, než se vědci dosud domnívali.
Doktorka Segreová ve studii, zveřejněné v odborném vědeckém časopise Science, konstatovala, že každý z nás má svou vlastní skladbu bakterií. Druhově nejbohatší sbírku bakterií hostíme na předloktí. Většinou tam žijí bakterie 44 druhů. Ukázalo se také, že kmeny bakterie "zlatého stafylokoka", které jsou rezistentní vůči antibiotikům, nemusí žít jen v krku a v nose, jak se předpokládalo, ale prakticky ve všech kožních záhybech.
Není divu, že když se vystavíme každodennímu útoku takové "zoo", bude našemu imunitnímu systému chvíli trvat, než se s tím popere.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit
Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?