reklama

Nemoci, na které není lék. Horší strašák než rakovina

Bojíte se rakoviny? Jsou mnohem horší nemoci, na které přitom neexistuje žádný lék!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Rakovina je strašidlem moderní doby, jehož se děsí skoro každý. Jsou však horší nemoci.

Zatímco na rakovinu vzniklo stále víc a stále účinnějších léků, existuje mnoho nemocí, na které léky neexistují vůbec a dokonce nejsou ani ve výhledu. Tyto choroby vedou nezadržitelně ke smrti, ale naštěstí jsou velmi vzácné. Tady je několik z nich.

Nekrotizující fasciitida

Známější bývá spíš pod názvem "masožravá bakterie" nebo "bakterie, požírající tkáně". Jde o infekci, kterou může způsobovat hned několika různými druhy bakterií. Ty proniknou hluboko do podkožních tkání, rozmnožují se s děsivou rychlostí a přitom produkují toxiny, které rozkládají tělesné tkáně. Končetina odumírá rychlostí 3 cm za den! Jedinou léčbou je amputace, která však není někdy možná - záleží na druhu zasaženého orgánu. Jinak je téměř nevyhnutelně smrtelná.

Doporučujeme: Jak z nehtů poznat nemoci? Včetně rakoviny

Postupné ochrnutí

Nemoc, kterou trpí geniální fyzik Stephen Hawking. Jmenuje se amyotrofická laterální skleróza (ALS) a postupně při ní  ochrnuje příčně pruhované svalstvo od prstů směrem do centra těla. Pacient nejprve začne být neobratný, pak přestane hýbat končetinami, nakonec ochrnou polykací a dýchací svaly. Nejmodernější léčba dokáže chorobu zbrzdit jen asi asi o půl roku, smrt obvykle nastane do dvou let.  

Huntingtonova choroba

Dalším z těchto "rozsudků smrti" je Huntingtonova choroba, těžké dědičné neurodegenerativní onemocnění mozku, které se projevuje výrazně nekoordinovanými pohyby, poškozením mentálních funkcí a zhoršením imunity. Nejhorší je totální proměna a degradace osobnosti nemocného, která v jeho posledním životním období těžce zasáhne celé okolí.

Náš tip: Co prozradí barva moči: Nemoc i špatnou stravu

Předčasné stárnutí

Nemoc označovaná jako progerie je způsobena předčasným a urychleným rozvojem stařeckého vzhledu a nemocí.  Je to jako z děsivého filmu: roztomilou dětskou tvář začínají brázdit vrásky. Dítě má proto stařecký výraz a zanedlouho se dostaví i stařecké nemoci. Dítě umírá v mladém věku.

Selhání orgánů

Dalším takovým onemocněním je tzv. multisystémová atrofie neboli Shy-Dragerův syndrom. Při této chorobě z neznámých důvodů selhávají nervy, které ovlivňují činnost vnitřních orgánů. Dochází tak k výpadku termoregulace, poruchám vyměšování či srdečním arytmiím. Nemoc je obvykle provázena poruchou hybnosti, svalovou ztuhlostí a prkennými pohyby. Pacienti obvykle nepřežijí víc než sedm let od vyslovení diagnózy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vědci našli způsob, jak léčit všechny typy rakoviny

Boj s pigmentovými skvrnami: Jak se jich zbavit?

Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit


 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama