reklama

Nemáte náhodou někdo paralen?

V pomyslné hitparádě vět na dovolené by tahle nejspíš s přehledem zvítězila. Je totiž udivující, že lidé - a často i s malými dětmi - vyrazí do přírody či do ciziny, aniž by se vybavili základními léky a prostředky, a pak musí "loudit" u ostatních. A co by taková lékárnička měla obsahovat?

Foto: Isifa/Thinkstock

V pomyslné hitparádě vět na dovolené by tahle nejspíš s přehledem zvítězila. Je totiž udivující, že lidé - a často i s malými dětmi - vyrazí do přírody či do ciziny, aniž by se vybavili základními léky a prostředky, a pak musí "loudit" u ostatních. A co by taková lékárnička měla obsahovat?

Ať už trávíte volno aktivně, nebo jen ležením u vody, potkat vás může spousta věcí a nehod, kdy budete potřebovat aspoň základní léčivo. Určitě se vyplatí investovat trochu času a peněz a připravit si cestovní lékárničku, než pak s hrůzou v očích obcházet kemp či hotel a žadonit o pomoc. Podívejte se, co byste si s sebou měli vzít. Lepší mít a nepotřebovat než naopak!

Vaše krabička záchrany

  • Léky proti teplotě a bolesti - Acylpyrin, Paralen, Ibalgin
  • Léky na nejčastější cestovatelský problém, kterým jsou zažívací potíže - na průjem živočišné uhlí, Smecta, Imodium, proti pálení žáhy Gaviscon, Rennie, Anacid.
  • Léky pro ošetření očí - Opthalmoseptonex.
  • Léky proti štípnutí hmyzem a proti alergiím - Fenistyl, Zyrtec, Zodac.
  • Prostředky na ochranu proti slunci a také na ošetření spálené či opruzené kůže.
  • Repelent.

V létě hrozí úrazy víc

Pokud se chystáte na aktivní dovolenou, nezapomeňte přibalit speciálně vybavenou sportovní lékárničku. Pro inspiraci k jejímu důkladnému vybavení mohou posloužit i statistiky:

  • loni se u nás stalo každý den průměrně 427 úrazů
  • z toho 22 % (tedy 94 úrazů) připadlo na děti do 18 let
  • v létě se tyto počty pravidelně zvyšují o 10 - 15 %

Když nebudeme myslet hned na nejhorší, tedy na zlomeniny či rozsáhlá poranění s masivním krvácením, pořád ještě zbývá dost situací, kdy bude sportovec potřebovat ošetření. Ani nejšikovnější sportovci nejsou zcela v bezpečí. Nějaká ta odřenina, naražená kost po pádu, namožený sval nebo vyvrtnutý kotník prostě při pohybu hrozí.

Co s padlým sportovcem?

Při silném tupém nárazu na měkké tkáně při pádu či úderu vzniká zhmoždění - krevní podlitina, spojená se silnou bolestivostí a omezením pohybu. Častá bývají také podvrtnutí, provázená krevním výronem nebo odřeninami. Většina pádů se neobejde bez odřenin kůže, které krvácejí.

„Poraněná část těla by se měla okamžitě uvést do klidu a uložit do zvýšené polohy. Při pohmoždění kloubů, výronech či podezření na vykloubení se doporučuje končetinu znehybnit a chladit, což může zabránit rozvoji krvácení a otoků," doporučuje MUDr. Daniel Bělík z Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace v Praze - Střešovicích.

Pro všechny případy

Sportovní lékárnička by měl být více připravena i na prevenci. Co přibalit do ní?

  • Fixační tejpy - zvláštní dlouhé pásky z látkových materiálů, které se lepí přímo na kůži nebo se podkládají molitanovým materiálem. Pevné tejpování má za úkol fixovat klouby a svalové skupiny. Používá se u zdravých lidí jako ochrana hodně zatěžovaných částí těla v náročných terénech nebo i po předchozích úrazech pohybového aparátu jako prevence jeho dalšího poškození.
  • Potřeby pro poskytnutí první pomoci, což je sterilní obinadlo, elastický obvaz, náplast, dezinfekce.
  • Náplasti na puchýře, vyrobené z takzvaných hydrokoloidů, které využívají vlhké hojení. Zabrání dalšímu oděru puchýře v botách, působí antibakteriálně, urychlují hojení a brání vytvoření jizvy.
  • Prostředky na lokální ošetření zranění - například Traumaplant, kostivalová léčebná mast, která nemá vedlejší účinky, takže se hodí i pro děti a těhotné ženy. Rychle účinkují náplasti či gel Flector, jehož účinnou látkou je diklofenak.

Všechno si vezměte s sebou - a ať nic z toho nepotřebujete!

 

   

reklama
Doporučené recepty
    reklama