reklama

Nekašlat, nesmát se: Únik moči ničí život. Zbavte se ho

Stačí porod, zánět močových cest nebo špatný pohyb - a problém úniku moči se může týkat i vás. V jakémkoliv věku.

Foto: Thinkstock

"To se mě netýká," říká si spousta lidí, když slyší slovo inkontinence. Dokud nedojde i na ně - stačí porod, zánět močových cest, špatný pohyb, nebo se dostaví následky trvalého namáhání.

V České republice se s tímto problémem potýká více než milion lidí. Ti však raději věc tají, protože mluvit o těchto potížích je stále tabu. Proto se kolem úniku moči stále objevují velké otazníky a nejrůznější mýty.

1. mýtus:

Inkontinence se týká jen starších osob. NE! Lidé si představují, že jde o potíže žen po menopauze či u starších mužů. Běžně však postihuje třeba i mladé ženy po porodu či operaci, a někdy se může dokonce vyskytovat i u dětí.

2. mýtus:

Zlepší se to samo. NE! Na samovolné zlepšení či dokonce úplné vymizení inkontinence se nespoléhejte. Problémy časem samy neustoupí. "Problémy se naopak s přibývajícím časem bez vhodné léčby začnou ještě zhoršovat. Potíže rozhodně samy o sobě nezmizí, je tedy vždy nutné překonat stud a vyhledat pomoc lékaře," říká MUDr. Jan Pokorný, primář urologického oddělení Nemocnice v Karlových Varech.

3. mýtus:

Pomůže málo pít. NE! Ve skutečnosti to je právě naopak. Důsledkem nižšího příjmu tekutin totiž vzniká více koncentrovaná moč. Díky tomu pak dochází k podráždění močového měchýře nebo k dalším vážným problémům, jako je například dehydratace či zánět.

4. mýtus:

Inkontinence je nemoc. NE! Ve skutečnosti se nejedná o onemocnění, ale o fyzický problém, který zpravidla bývá důsledkem nějaké jiné zdravotní komplikace. Je sice nepříjemný, ale řešitelný! Základem je vždy včas vyhledat odbornou pomoc a nesnažit se překonat problémy svépomocí.

Podívejte se na video - dozvíte se, co se s únikem moči dá dělat a jaké jsou nejmodernější metody, které vás zbaví problému rychle, bez bolesti a  účinně.

5. mýtus:

Na váze nezáleží. NE! Asi vás to překvapí, ale obezita i pár kilo navíc má velký vliv na mimovolný únik moči. Proto je na čase přehodnotit stravovací návyky a jídelníček. Věřte či ne, úbytek váhy o pět až deset procent může napomoci zmírnění úniku moči, protože ztrátou hmotnosti se sníží tlak na svaly pánevního dna.

6. mýtus:

Pomůcky jsou trapné. NE! Pacienti se bojí, že s používáním inkontinenčních pomůcek pro ně končí společenský život, protože jsou objemné a každý si jich na první pohled všimne. Tyto doby jsou již naštěstí pryč.

Přečtěte si: Za co se ženy nejvíc stydí

"Novinkou v sortimentu ochranných pomůcek jsou natahovací celobarevné kalhotky Depend, které jsou jako jediné speciálně navrženy zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže, a to napříč všemi velikostmi (XS - XL) a v různých savostech. Ty jsou vyrobené z prodyšného, hypoalergenního materiálu Lycra Stretch. Tato technologie poskytuje to největší možné pohodlí," říká primář Pokorný.

Také urologické vložky Bella Control lady můžete mít v různých velikostech. Skvělé je, že jsou balené zvlášť v odděleném sáčku pro praktické použití do kabelky. Prodyšná vnější vrstva, mimořádná savost a materiál bez latexu zabraňují podráždění pokožky. Zvýšenou ochranu efektivně podporují boční volánky pokryté jemnou netkanou vrstvou a Extra Dry System, který rychle distribuuje vlhkost po celé vložce. Absorbují během sekund, chrání po celé hodiny, tak vyzkoušejte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Necvičíš? Neudržíš!

Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

reklama
Doporučené recepty
    reklama