reklama

Studie: Večer to není lepší. Ženy spalují při cvičení efektivněji jindy než muži

Podle americké studie mohou za odlišné shazování kil a zlepšování kondice v určitou denní dobu hormonální odlišnosti i rozdílné cirkadiánní rytmy.

Ženy spalují tuk nejefektivněji v jinou část dne než muži.
Ženy spalují tuk nejefektivněji v jinou část dne než muži. | Foto: Shutterstock

Zatímco muži dosahují při cvičení nejlepších výsledků ve večerních hodinách, ženám nejvíce svědčí ranní sportování. Většina výzkumů, které sledují efektivitu fyzických aktivit, se doposud soustředila pouze na muže, upozornili autoři studie, která vyšla v periodiku Frontiers of Physiology

Skupinu třiceti sportovně aktivních mužů a šestadvaceti žen mezi 25 a 55 lety odborníci pozorovali po dobu dvanácti týdnů. Na dobrovolnících a dobrovolnicích sledovali efekt nejrůznějších cvičebních plánů včetně sprintu, protahování, silových a vytrvalostních pohybových aktivit. 

Všichni účastníci a účastnice měli také speciálně upravený jídelníček. Jedna skupina sportovala před půl devátou ráno a druhá prováděla totožný cvičební plán mezi šestou a osmou hodinou večerní, upřesnila britská BBC

Výzkumníci se nezaměřovali jen na spalování tuku, ale také na krevní tlak, flexibilitu a sílu obou pohlaví. U všech dobrovolníků a dobrovolnic se během tříměsíčního experimentu zlepšily všechny měřené parametry, nehledě na to, kdy cvičili. Ženy, které cvičily v ranních hodinách, si však vedly lépe. 

Paul Arciero, vedoucí výzkumník experimentu, tak na základě zjištění doporučuje ranní sportování zejména ženám, které chtějí shodit v oblasti břicha a zaměřit se na snížení krevního tlaku. Ty, které si přejí zesílit v horní části těla a zlepšit svou náladu, by se však měly přiklonit k večernímu cvičení. 

Muži nebyli podle Arciera tak citliví na zvolený čas svého tréninku. Večerní sportování se však ukázalo jako vhodnější pro muže, kteří se chtějí zaměřit na správnou funkci kardiovaskulárního systému, stabilizaci nálady a prevenci cukrovky druhého typu nebo infarktu. 

Výzkumníci si nejsou jistí, proč jsou ženy citlivější na denní dobu cvičení, a zdůrazňují, že je v této oblasti potřeba dalších výzkumů. V úvahu přicházejí odlišné cirkadiánní rytmy, hormonální rozdíly, ale také to, že ženy přibírají v oblasti břicha snáze než muži. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama