reklama

Nejčastější nemoc z povolání? "Počítačový loket"

Na seznamu nemocí z povolání samozřejmě najdete nemoci kostí i kloubů. Kde jsou ty časy, kdy tenisový loket vznikl na základě přetížení ze sportu. Dnes totiž ruce přetěžujeme hlavně počítačem, tabletem a chytrým telefonem.

Foto: iStock

Kromě nemoci rukou lidé velmi často bojují s onemocněním bederní a krční páteře, ruce a lokty ale záda začínají dotahovat. Proč tomu tak je a jak změnit pracovní prostředí, abychom dokázali ulevit našemu tělu a zdraví?

Technika, kam se podíváte

Co děláme špatně až tak moc, že i v mladém věku míváme potíže s pohybovým aparátem? "Špatná pracovní pozice může hodně věcí negativně ovlivnit. Pokud si správně nastavíme pracovní stůl, židli, monitor a tak dále, je rameno s loktem a zápěstím ve stabilizovanějším postavení, než když sedíme špatně. Dále si osobně myslím, že se začíná projevovat nadměrné užívání chytrých telefonů, tabletů a podobně.

Pokud osm hodin ťukáme na počítači, poté si vezmeme mobil a trávíme pár hodin hraním nebo chatováním a nakonec si půjdeme večer zahrát třeba tenis nebo badminton, tak se nemůžeme divit, že nás bolí ruce a lokty. Nemají vůbec čas si odpočinout a zrelaxovat," vysvětluje Ivo Peřina, fyzioterapeut z Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion.

Rázová vlna a úprava pracovní pozice

"Mezi nejčastější onemocnění ruky patří tenisový a oštěpařský loket. Momentálně to začínám nahrazovat výrazem "počítačový loket". A potom karpální tunel. Léčebných postupů je celá řada. Lékaři rádi dělají opich lokte kortikoidem nebo operují karpální tunel. Určitě je vhodné začít konzervativní léčbou. Měkké techniky, protahování, vodoléčba, fyzikální terapie…

Své klienty učím i to, jak si ruce a lokty ošetřit doma, jak si upravit pracovní pozici. Funguje protahování, ischemická komprese, masáž měkkých tkání. Na tenisový loket působí dobře rázová vlna a celkově je dobré začít se správným držením těla a úpravou pracovní pozice," doporučuje Ivo Peřina. Nejdůležitější je ovšem najít ten správný balanc mezi prací a odpočinkem, vhodnou pohybovou aktivitou a nepřetěžováním jednotlivých částí těla.

Chvála tejpování

Jelikož mám sama letité zkušenosti s nemocnou páteří a prošla jsem řadou fyzioterapií, lázněmi, hospitalizacemi a mnoha doporučeními ohledně zdravotnických pomůcek, zajímá mě, jak si pomůcky stojí v tomto případě: "Zdravotnické pomůcky pomohou, ale samy o sobě nemoc nezachrání. Při práci na počítači, je dobré používat podložky pod zápěstí, loketní opěrky a tak dále. Jedna z účinných a doplňkových metod, které rád využívám pro snížení napětí svalů lokte a předloktí i jako prevenci, je tejpování," říká Ivo Peřina.

reklama
Doporučené recepty
    reklama