reklama
 

Nežádoucí knírek u žen: Co s ním, aby nezhoustl?

Je to trochu ošemetné téma, ale je třeba ho zmínit. Lékaři mu u žen odborně (a kulantně) říkají ochlupení nad horním rtem. Všichni ale víme, že mluví o větším či menším kníru.

Foto: iStock

A zatímco u muže by i náznak knírů a vousů představoval příslib alfa samcovství, u žen je to trochu "prekérka".

Třeba jsem nikdy nerozuměla tomu, že každá z nás vidí vlastní pohupující se, lehce rosolovitou kůžičku na stehnech ve značně sebekritickém světle, kdežto na knírek nejenže kašleme, ale my ho ani nevidíme. Asi máme všechny bídné toaletní stolky se špatným zrcadlem a šetřící žárovky v koupelně. Myslím, že úplně nejdůležitějším momentem v této problematice je uvidět to, co je viditelné.

Za vším hledej genetiku

Co pak s "tím"? Trhat pinzetou, holit cukrovou pastou, žiletkou, nebo dokonce holícím strojkem? Chce to ale permanentní pozornost právě nad touto lokalitou… A čím to je, že jedna žena nemá jediný viditelný chloupek nad rtem a dalším dvěma tam raší cestičky? "Ochlupení nad horním rtem mají všechny ženy, leč ženy, které mají tmavé vlasy a oči, jsou tzv. vyšší fototypy, díky tomu mají i nad horním rtem tmavší chloupky, které jsou více patrné. A proto vyhledávají depilaci horního rtu.

"Tmavší a tužší chloupky v oblasti horního rtu, ale i brady - tzv. mužský typ ochlupení - může být vrozený (genetický), dále pak může vznikat jako následek užívání některých druhů léků, endokrinologických poruch, nádorových onemocnění a v menopauze. Ale u většiny žen vzniká hirsutismus bez genetické predispozice a bez endokrinních poruch. Předpokládá se zvýšená citlivost vlasových folikulů k androgenům," vysvětluje Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka Laserového centra Anděl.

Laserem natrvalo bez chloupků

Laserová depilace má trvalé výsledky, i na vousky, o které nikdo nestojí… Zákrok spočívá v plošném rovnoměrném ozáření laserovým světlem, které cíleně ničí pigmentovanou zárodečnou část chloupků. Protože se chloupky nacházejí v různých stadiích růstu, je třeba zákrok několikrát po sobě opakovat asi v šesti až osmitýdenních intervalech. Nejlepší efekty se dosahují u tmavých chloupků.Ty světlé vyžadují více opakovaní a šedivé chloupky laserem odstranit nelze.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama