reklama

Jak se bránit podzimní skleslé náladě: Napište si seznam radostí a užívejte si domov

Počasí ovlivňuje naši náladu, hlavně chybějící sluneční svit a kratší dny. Najednou se nám nic nechce a vykonat i obyčejné denní záležitosti může být výzva.

Foto: iStock

Smutek přijde čas od času na každého z nás, a je to plně normální. Když ale rušíme jedno setkání se známými za druhým a nejraději bychom zůstávali jen doma pod dekou, protože "venku je přece hnusně", je čas vrátit do života radost.

Podle psychologů je nástup podzimní sezony také náročný v tom, že je nám zima. Je to banální, ale o to pravdivější. Musíme vyndat teplé oblečení, případně řešit jeho nákup, odchod z domu trvá déle. Mění se také náš vztah ke spánku, připadá nám, že potřebujeme více nočního odpočinku. Nezasytí nás lehká jídla, přehodnotit tedy musíme i stravování. Ke všem povinnostem, které máme, jsou tohle další.

Zimní adaptace

Zvířata se ke změně venkovních teplot také připravují, tak proč ne lidé? Příklad si můžeme vzít z Dánů, kteří jsou sice podle jedněch výzkumů národem s velkým počtem depresivních onemocnění, ale také se pyšní označením jedné z nejšťastnějších zemí světa. Tento paradox zdánlivě funguje: Dánové si dokážou přiznat, že mají problém, proto zvyšují statistiky o nemocech duše, ale zároveň mají hygge. Koncept útulnosti a štěstí, který byl v minulých letech extrémně populární všude na světě, marketingově až vyprázdněný, ale pokud se vrátíme k jeho kořenům, dává smysl. Prostě, když je venku opravdu odporně, proč si to neužít doma a nenazout vlněné ponožky a zapálit si svíčky? Samozřejmě, reálnou bolest duše to nikomu nevyléčí, ale obyčejný "den blbec" určitě zlepší.

"Nemám na nic náladu"

V chladném počasí se nám skutečně do ničeho nechce, protože kvůli výše uvedeným důvodům cítíme únavu. Na podzim chodíme méně cvičit, s přáteli ven, sami na procházky. Jako bychom necítili sílu, ale zapomínáme na to, že právě tyto doplňkové aktivity jsou zdrojem další energie a lepší nálady. Nedělat je a stěžovat si na podzimní chandru je tedy začarovaný kruh, ze kterého máte možnost vystoupit.

Seznam radostí

My Češi jsme často dost cyničtí, a zatímco v Americe se jistou dobu těšil velké popularitě blog 1000 věcí, které mi dělají radost, v Čechách velkou popularitu zažíval projekt 1000 věcí, co mě se*ou. No, humor, ironie a skepse sice může být kořením života, ale pokud ovládáme jenom tím, nezbývá moc důvodů k radosti. Napište si seznam činností, které vás těší a jednu z nich se snažte dělat každý den. Měly by to být zdravé, okolí ani vám neubližující aktivity.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama