reklama

Nebojte se: Léčbu rakoviny podpoří "nevědecké" metody

Poprat se s těžkou nemocí je vždy a pro každého obtížné. Někdo je po fyzické i psychické stránce odolnější, jiný potřebuje větší míru povzbuzení a podpory.    

Foto: Profimedia.cz

Poprat se s těžkou nemocí je vždy a pro každého obtížné. Někdo je po fyzické i psychické stránce odolnější, jiný potřebuje větší míru povzbuzení a podpory.

Často se nemocní kromě standardní léčby obracejí k ne zcela tradičním způsobům, jak ulevit tělu i duši.  Netradiční ale nemusí znamenat neúčinné. Některé z nich proto v minulých dnech podpořilo i ministerstvo zdravotnictví.

Co můžete vyzkoušet

Mnoho pacientů využívá kromě klasických léků i různé podpůrné a alternativní metody v léčbě svých nemocí - v Americe jsou to 4 z 10 obyvatel, a pokud započítáme i vitamínové doplňky, činí tak dokonce 6 z 10 Američanů. Je možné, že by něco z těchto metod fungovalo i u tak závažné choroby, jakou je rakovina prsu?

Typy léčby existují následující:

Standardní léčba - tradiční a konvenční postupy, u rakoviny prsu jde o chemoterapii, ozařování a operaci.

Podpůrná léčba - metody, které se využívají současně se standardní léčbou. Podpůrná léčba zvyšuje účinky klasických přístupů a může být velmi prospěšná.

Alternativní léčba - postupy, které nahrazují standardní léčbu. Je třeba důkladně zvážit rizika a nikdy bez vědomí lékaře nevysazovat léky.

Body nejen pro psychiku

Ženy s diagnostikovaným nádorem prsu hledají různé metody, jak s touto nemocí bojovat, a zvýšit tak šanci, že svůj boj vyhrají. Podpůrná léčba může zmírňovat nežádoucí účinky chemoterapie nebo ozařování, může pomoci pacientům zlepšit psychickou pohodu, zmírnit stres a smířit se s chorobou.

Podpůrné a alternativní metody vycházejí z představy, že nemoc není pouze postižení těla, ale týká se celého člověka, tedy i jeho psychické stránky a duše - a právě tyto složky se snaží ovlivnit.

Akupunktura

Metoda s dobře prokázaným podpůrným vlivem v léčbě rakoviny, dokáže omezit zvracení spojené s chemoterapií, ulevit od bolesti a únavy. U poloviny žen mírní tzv. návaly, které mohou být vedlejším účinkem léků používaných k léčbě rakoviny prsu.

Není vhodná u žen s odoperovanými uzlinami v podpaží - musí se vynechat akupunkturní body na stejnostranné horní končetině, jinak hrozí rozvoj otoků, tzv. lymfedémů.

Nedoporučuje se u žen se silně oslabenou imunitou, kdy hrozí riziko zavlečení infekce přes akupunkturní jehličky.

Tai-chi a qi-gong

Čínská cvičení, která vycházejí z předpokladu, že nemoci se objevují při nerovnováze energií. Obě tyto metody uvolňují nahromaděnou negativní energii pomocí plynulých pohybů, dýchání a meditace. Bezpečné cvičení zlepšuje fyzickou kondici pacientky a ta je silnější v boji s nemocí.

Obě metody jsou velmi bezpečné, přesto je nutné vždy se nejdříve poradit s lékařem, zda nemohou ublížit.

Reiki

Japonská metoda, která pracuje s energií pacienta, s energetickými centry (čakrami) a drahami (meridiány). Pacientkám pomáhá především v psychickém rozpoložení.

Jóga

Metoda vhodná při léčbě rakoviny pro zmírnění stresu.

Pacientky po operaci by se měly vyhnout dynamičtějším stylům (např. power jóga), vždy se předem poraďte s lékařem.

Podpůrné skupiny

Léčba je vždy ovlivněna tím, jak se člověk cítí. Pokud si žena může popovídat se ženami se stejnou diagnózou, může to být velkým přínosem - vidí, že není jediná, a tyto ženy snáze chápou, jak se cítí a proč se tak cítí.

Pacient s jakoukoliv diagnózou by se neměl uzavírat do sebe, naopak je potřeba svůj strach ventilovat a nedusit ho v sobě, protože optimistický přístup je v léčbě nedocenitelný.

Pokud si nejste jisti vhodností konkrétní metody, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama